REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Założenie biura turystycznego - w jakiej formie?

Monika Pązik

REKLAMA

Do założenia biura turystycznego wymagany jest wybór formy organizacyjno -  prawnej. Przedsiębiorcy powinni zatem przestrzegać wymogów związanych z zakładaniem działalności gospodarczej oraz dokonać wpisu do rejestru organizatorów i pośredników turystycznych, aby rozpocząć działalność.

Kwestia zakładania biura turystycznego uregulowana została w przepisach ustawy o usługach turystycznych (Dz.U.2004.223.2268) z zastosowaniem odpowiednio przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U.2013.672). Charakter działalności turystycznej określany jest mianem działalności regulowanej, której wykonywanie wymaga spełnienia warunków określonych przepisami prawa a ponadto wymaga uzyskania wpisu do odpowiedniego rejestru. Działalność regulowana polega na organizowaniu imprez turystycznych oraz na pośredniczeniu na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych.

REKLAMA


Formy prowadzenia biura turystycznego

REKLAMA


Zakładanie biura podróży wiąże się z koniecznością wyboru formy jego prowadzenia. Wśród nich można wyróżnić organizatora turystycznego, czyli firmę zajmującą się przygotowaniem wycieczki, a w tym zawarciem umowy z hotelami, przewoźnikami oraz innymi firmami świadczącymi usługi. Taka forma prowadzenia działalności jest zdecydowanie najtrudniejsza oraz na obecnych rynkach najbardziej narażona na bankructwo. Kolejnym sposobem jest założenie biura w formie pośrednika turystycznego, który zajmuje się zawieraniem umów o świadczenie usług turystycznych na zlecenie klientów. Najbardziej popularną formą zakładania biura turystycznego jest agencja turystyczna. Agent turystyczny to firma, która zawiera umowę z organizatorem turystycznym i sprzedaje klientom jego ofertę w zamian za otrzymywanie prowizji. Działalność agenta wymaga jedynie zarejestrowania firmy w odpowiedniej formie organizacyjno - prawnej, natomiast nie wymaga uzyskania dodatkowych zezwoleń. Jest to związane z faktem, iż agent nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykonaniem usług, bowiem działa w imieniu organizatora turystyki. Działalność agentów turystycznych nie jest jednakże działalnością regulowaną.


Najbardziej powszechne jest prowadzenie biura podróży w formie jednoosobowej działalności gospodarczej przez osobę fizyczną ponoszącą pełną odpowiedzialność za zobowiązania firmy. Jednoosobowa działalność podlega założeniu na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Biuro podróży można również prowadzić w formie spółki.


Zobacz również: Upadające biura podróży - co z klientami?

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Warunki konieczne do prowadzenie działalności turystycznej


Przedsiębiorca prowadzący działalność świadczącą usługi turystyczne jest zobowiązany do posiadania określone zabezpieczenia finansowego, w tym powinien:

REKLAMA


1) zapewnić klientom, na wypadek swojej niewypłacalności: pokrycie kosztów powrotu klientów z imprezy turystycznej do miejsca wyjazdu lub planowanego powrotu z imprezy turystycznej w wypadku gdy organizator turystyki lub pośrednik turystyczny wbrew obowiązkowi nie zapewnia tego powrotu, a także zapewnić klientom zwrot wpłat wniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną w wypadku gdy z przyczyn dotyczących organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego oraz osób, które działają w ich imieniu impreza turystyczna nie zostanie zrealizowana, a także zapewnić klientom zwrot części wpłat wniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną, odpowiadającą części imprezy turystycznej, która nie zostanie zrealizowana z przyczyn dotyczących organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego oraz osób, które działają w ich imieniu, przez:


2) składać marszałkowi województwa oryginały lub potwierdzone przez podmioty, które je podpisały, odpisy kolejnych umów, nie później niż 14 dni przed upływem terminu obowiązywania umowy poprzedniej; przedsiębiorcy zaprzestający działalności gospodarczej są zwolnieni z tego obowiązku, jeżeli zawiadomią marszałka województwa o zaprzestaniu działalności organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego.


Obowiązek wpisu do rejestru


Zgodnie z art. 7 ustawy o usługach turystycznych do rozpoczęcia prowadzenia biura turystycznego konieczne jest dokonanie wpisu do rejestru organizatorów i pośredników turystycznych, który jest prowadzony przez marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa, a w przypadku organizatora zagranicznego - właściwego ze względu na siedzibę oddziału w Polsce. Wniosek o wpis do rejestru powinien zawierać:


1) firmę przedsiębiorcy, jego siedzibę i adres, a w przypadku gdy przedsiębiorca jest osobą fizyczną - adres zamieszkania;

2) numer identyfikacji podatkowej (NIP);

3) określenie przedmiotu działalności;

4) określenie zasięgu terytorialnego wykonywanej działalności (obszar kraju, kraje europejskie lub kraje pozaeuropejskie);

5) wskazanie głównego miejsca wykonywania działalności objętej wpisem do rejestru oraz oddziałów;

6) imiona i nazwiska osób upoważnionych do kierowania działalnością przedsiębiorcy oraz działalnością jego oddziałów.


Do wniosku o wpis przedsiębiorca musi dołączyć oryginał umowy gwarancji bankowej lub ubezpieczenia bądź umowy ubezpieczenia. Przedsiębiorca działający jako agent turystyczny prowadzi natomiast działalność na rzecz organizatora wpisanego do rejestru na podstawie zawartej umowy agencyjnej, wobec czego wymaga jedynie wpisu do odpowiedniego rejestru przedsiębiorców, nie musi zatem ponosić kosztów ubezpieczenia.


Zadaj pytanie na Forum: Moja Firma - Zakładanie firmy

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA