| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wszczęcie egzekucji > Odpowiedzialność osób niewymienionych w pierwotnym tytule wykonawczym

Odpowiedzialność osób niewymienionych w pierwotnym tytule wykonawczym

W toku postępowania egzekucyjnego może dojść do takiej sytuacji, że do zaspokojenia wierzyciela będą zobowiązane także osoby niewymienione w pierwotnym tytule wykonawczym jako dłużnicy albo dłużnicy będą obowiązani spełnić świadczenie na rzecz osób, które nie były wymienione w pierwotnym tytule jako wierzyciele.

W celu prowadzenia egzekucji przeciwko lub na rzecz osoby, która na skutek zmiany stron stała się wierzycielem lub dłużnikiem należy zwrócić się do sądu o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności na rzecz lub przeciwko osobie, która jest następcą prawnym danej strony. Przy nadawaniu klauzuli sąd bada tylko czy na podstawie złożonych dokumentów nabywca jest następcą prawnym i czy nabycie nastąpiło już po powstaniu tytułu egzekucyjnego. Przejście uprawnień/obowiązków musi być wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym (ale urzędowo poświadczonym).

Przepisu art. 788 kpc nie stosujemy, jeżeli następstwo prawne miało miejsce przed wszczęciem sprawy o wydanie tytułu egzekucyjnego (wówczas po prostu wytaczamy sprawę przeciwko następcy prawnemu).

W przypadku zmiany oznaczenia dłużnika (np. zmiany nazwiska czy zmiany nazwy firmy) nie ma zastosowania przepis art. 788 kpc. Powinno się jeszcze przed nadaniem klauzuli uzyskać od sądu wyjaśnienie powstałej wątpliwości, co do identyczności dłużnika (należy złożyć wniosek z art. 352 kpc).

Zmiana stron powstała już po wszczęciu egzekucji nie wymaga ich uwidocznienia w klauzuli wykonalności, gdyż egzekucja jest już prowadzona. W takiej sytuacji wystarczy wykazać wobec organu egzekucyjnego, że już nastąpiło przejście praw lub obowiązków (np. okazując stosowne dokumenty.

1. Brak jest możliwości zajęcia wynagrodzenia małżonka dłużnika nawet, gdy wierzyciel uzyskał klauzulę wykonalności przeciwko niemu. Jeżeli komornik dokonał takiego zajęcia małżonkowi przysługuje powództwo interwencyjne z art. 841 kpc.
2. Do zajęcia ruchomości wchodzących w skład majątku wspólnego dłużnika i jego małżonka wystarcza tytuł wykonawczy wystawiony tylko przeciwko dłużnikowi. W celu kontynuacji egzekucji z tych ruchomości potrzebny jest tytuł z klauzulą nadaną przeciwko małżonkowi dłużnika.
3. W przypadku bezskutecznej egzekucji przeciwko spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest dopuszczalne nadanie klauzuli wykonalności przeciwko członkom zarządu tej spółki na podstawie art. 788 kpc.
4. Zdarzeniem uzasadniającym zastosowanie art. 788 kpc jest połączenie się spółek handlowych zarówno przez przejecie jak i zawiązanie nowej spółki.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby mogło dojść do egzekucji konieczne jest nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi niebędącemu dłużnikiem w trybie art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego.
Aby mogło dojść do egzekucji konieczne jest nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi niebędącemu dłużnikiem w trybie art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego.

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK