REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłużnik w egzekucji

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
Z wynagrodzenia za pracę maksymalnie można dokonać potrącenia w wysokości 50% wynagrodzenia (przy egzekucji z alimentów 60%).
Z wynagrodzenia za pracę maksymalnie można dokonać potrącenia w wysokości 50% wynagrodzenia (przy egzekucji z alimentów 60%).
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Istnieje szereg przepisów mających na celu ochronę praw dłużnika. Najważniejsze z nich dotyczą ograniczeń egzekucji.

Ograniczenia egzekucji polegają na ustawowym wyłączeniu od egzekucji określonych składników majątku dłużnika. Przepisy o ograniczeniach egzekucji mają charakter bezwzględnie obowiązujący, tj. dłużnik nie może zrzec się uprawnień wynikających z tych ograniczeń ani ugodowo poddać pod egzekucję przedmiot ustawowo z niej wyłączony.

REKLAMA

Ograniczenia egzekucji (uregulowane w art. 829-839 kpc i przepisach szczególnych) przewidziane są ze względów:

  • humanitarno-społecznych (zapewnienie dłużnikowi i jego rodzinie minimum egzystencji),
  • gospodarczych (zapewnienie dłużnikowi możliwości prowadzenia działalności gospodarczej)
  • innych.

Ograniczenia ze względów humanitarno-społecznych odnoszą się przede wszystkim do świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania (wynagrodzenie, renta, emerytura, zasiłek dla bezrobotnych, alimenty, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne itp.) oraz ruchomości takich jak: przedmioty urządzenia domowego, ubrania, pościel, zapasy żywności i opału – wszystko niezbędne dla dłużnika i jego rodziny.

Zobacz: Zabezpieczenie kilku wierzytelności hipoteką

REKLAMA

Z wynagrodzenia za pracę maksymalnie można dokonać potrącenia w wysokości 50% wynagrodzenia (przy egzekucji z alimentów 60%). Jeżeli dłużnik pobiera najniższe ustawowe wynagrodzenie (obecnie to 1126zł brutto), to nie można dokonać żadnych potrąceń (zasada ta nie ma zastosowania przy egzekucji alimentów). Z renty/emerytury maksymalnie można dokonać potrącenia w wysokości 25% renty/emerytury (przy egzekucji alimentów 60%). Kwota wolna od potrąceń z renty/emerytury wynosi 50% ustawowej najniższej renty/emerytury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze względów gospodarczych nie podlegają egzekucji przede wszystkim przedmioty rolnika, takie jak określone maszyny rolnicze (np. jeden ciągnik rolniczy), określony inwentarz żywy i plony oraz osoby prowadzącej działalność gospodarczą, (jeżeli zostały wyłączone z egzekucji przez sąd).

Środki ochrony

Do istotnych instrumentów obrony praw dłużnika zaliczamy:

  • możliwość złożenia skargi na czynności komornika (m.in. na obciążenie go kosztami niecelowej i zbędnej egzekucji) i skargi na komornika.
  • możliwość uzyskania odszkodowania od komornika.
  • możliwość złożenia doniesienia o przestępstwie popełnionym przez komornika.
  • możliwość złożenia powództwa przeciwegzekucyjnego.

Zobacz: Jak skutecznie odzyskać swoje pieniądze?

REKLAMA

Komornik ma obowiązek zawiadomić dłużnika o wszczęciu egzekucji oraz na jego żądanie okazać mu oryginalny tytuł wykonawczy i umożliwić swobodne przeglądanie akt sprawy egzekucyjnej. Wierzyciel ma natomiast obowiązek spośród kilku sposobów egzekucji wskazać jak najmniej uciążliwy dla dłużnika.

Wszczęcie egzekucji nie pozbawia dłużnika prawa dobrowolnego spełnienia świadczenia. Dłużnik wpłat może dokonać bezpośrednio wierzycielowi lub komornikowi. Jeżeli dłużnik spłaci całą należność bezpośrednio wierzycielowi, a ten złoży wniosek o umorzenie egzekucji to dłużnika będzie obciążała opłata egzekucyjna w wysokości tylko 5% kwoty pozostałej do egzekwowania.

Środki przymusu

Do środków przymusu, jakie komornik może zastosować w stosunku do dłużnika należą:

  • nałożenie grzywny za:
    • nie poinformowanie o aktualnym miejscu zamieszkania i o zmianie pracodawcy,
    • nieuzasadnioną odmowę składania wyjaśnień i informacji,
    • niezastosowanie się do nakazu komornika opuszczenia miejsca czynności,
  • upomnienie o właściwe zachowanie w miejscu czynności,
  • wydalenie z miejsca czynności,
  • przymusowe otwarcie oraz przeszukanie pomieszczeń dłużnika, a także przeszukanie odzieży, którą dłużnik ma na sobie,
  • zastosowanie środków przymusu bezpośredniego w celu przełamania biernego lub czynnego oporu dłużnika.

Zobacz: Windykacja

Czynności u dłużnika komornik generalnie może podejmować tylko w dni robocze i soboty, w godzinach od 7.00 do 21.00 (można kontynuować czynności po 21.00 jeżeli ich przerwanie znacznie utrudni egzekucję). Komornik może podjąć czynności w porze nocnej (od 21.00 do 7.00) tylko w wyjątkowych przypadkach i za pisemnym zezwoleniem prezesa sądu rejonowego, (które należy okazać dłużnikowi).

Komornik w asyście funkcjonariuszy Policji przybył o godz. 19.00 do miejsca zamieszkania dłużnika, celem zajęcia ruchomości. Dłużnik odmówił komornikowi wejścia do mieszkania. W związku z tym po bezskutecznych wezwaniach do otwarcia drzwi komornik zarządził przymusowe otwarcie mieszkania. Po otwarciu drzwi dłużnik nadal uniemożliwiał komornikowi wejście do mieszkania (zastawił swoją osobą wejście) i stał się bardzo agresywny (był wulgarny, groził pobiciem komornikowi i innym osobom uczestniczącym w czynnościach). Pomimo upomnień komornika dłużnik nie zmienił swojego zachowania. W związku z tym komornik zarządził usuniecie biernego oporu dłużnika przez funkcjonariuszy Policji i kolejny raz upomniał go o właściwe zachowanie. Dłużnik nadal nie zmienił swego zachowania i dlatego też komornik nakazał mu opuszczenie mieszkania, a gdy ten nie zastosował się do zarządzenia komornika został ukarany grzywną 100zł. Dalsze agresywne zachowanie dłużnika spowodowało, że komornik zarządził przymusowe usunięcie go z mieszkania. Z uwagi na znaczny upływ czasu przy usuwaniu oporu dłużnika dopiero o godz. 20.30 komornik przystąpił do zajęcia ruchomości. Komornik czynności (zajęcie i oddanie ruchomości pod dozór osoby trzeciej) kontynuował do godz. 21.30. Spowodowane to był tym, iż istniało realne zagrożenie, że przerwanie czynności o godz. 21.00 spowoduje znaczne utrudnienie egzekucji. Świadczyło o tym agresywne zachowanie dłużnika, który m.in. oświadczył, że zniszczy całe wyposażenie mieszkania, gdy komornik ponownie wróci do jego mieszkania.

1. Przepisy o ograniczeniach egzekucji komornik z urzędu ma obowiązek stosować i przestrzegać

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA