REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wstąpienie wierzyciela w prawa dłużnika w toku postępowania egzekucyjnego

 Kancelaria Prawna ASiW
Obsługa prawna i wsparcie przedsiębiorców
Wstąpienie wierzyciela w prawa dłużnika w toku postępowania egzekucyjnego
Wstąpienie wierzyciela w prawa dłużnika w toku postępowania egzekucyjnego
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie egzekucyjne prowadzi do zaspokojenia wierzytelności wierzyciela. W trakcie tego procesu dłużnik ma prawo posługiwać się przysługującymi mu instrumentami prawnymi, jednak często jego działania utrudniają windykację. Przepisy prawa przewidują jednak możliwość wstąpienia wierzyciela w prawa dłużnika. Na czym polega ta zamiana?

W toku postępowania egzekucyjnego, komornik na wniosek wierzyciela zajmuje przysługujące dłużnikowi wierzytelności. Pamiętać jednak trzeba, że wierzytelność musi formalnie powstać i się niejako zaktualizować. W ramach działalności Kancelarii wspierającej windykację (postępowanie egzekucyjne), często staramy się rozeznać sytuację dłużnika i ewentualnych przysługujących mu wierzytelności na danym etapie postępowania, ale też takich, które będą mu przysługiwać w przyszłości. Dłużnik może jednak swoim celowym działaniem doprowadzać do sytuacji, że jego wierzytelność w przyszłości nie będzie wymagalna i jego dłużnik (a  więc trzeciodłużnik) mu nie zapłaci. Takim działaniem będzie np. sytuacja gdy nasz dłużnik nie będzie wystawiał Faktury VAT na rzecz trzeciodłużnika i ten ostatni nie będzie musiał mu płacić (bo np.  w umowie będzie zapis, że płatność nastąpi na podstawie faktury VAT), a tym samym wierzyciel, który prowadzi egzekucję nie zostanie zaspokojony.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Wstąpienie wierzyciela w prawa dłużnika

REKLAMA

Kodeks postępowania cywilnego w art. 887§1 wprowadził instytucję wstąpienia wierzyciela w prawa dłużnika. Wiedza jak z niej korzystać powoduje, że możemy znacznie poprawić skuteczność windykacji wierzytelności.  Przepis ten odnosi się wprawdzie do wynagrodzenia za pracę, niemniej na mocy art. 902 Kodeksu postępowania cywilnego, ma zastosowanie także do egzekucji z wierzytelności. Zgodnie więc z jego brzmieniem „Z mocy samego zajęcia wierzyciel może wykonywać wszelkie prawa i roszczenia dłużnika. Na żądanie wierzyciela komornik wydaje mu odpowiednie zaświadczenie”.

Tym samym wierzyciel wchodząc w prawa dłużnika może domagać się w jego imieniu zapłaty przez  trzeciodłużnika. Ma także uprawnienie do pozwania trzeciodłużnika o zapłatę, w razie gdyby ten bezpodstawnie od zapłaty się uchylał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy zaś ma możliwość wystawienia faktury VAT? Naszym zdaniem tak, jakkolwiek niektóre interpretacje przepisów prawa w tym zakresie, dokonywane przez organy skarbowe wykluczają taką możliwość. Niemniej należy pamiętać, że korzystając z szerokich uprawnień przyznanych wierzycielowi w toku procesu windykacji wierzytelności można znacznie przyśpieszyć i uczynić skuteczniejszym postępowanie egzekucyjne. Opisana instytucja jest bowiem bardzo rzadko stosowana jest przez wierzycieli.

Zobacz również: Windykacja czy sprzedaż długu – co wybrać, żeby nie stracić?

Przykłady wykonywania praw dłużnika

Inne przykłady wykonywania praw dłużnika w toku windykacji?

REKLAMA

Przykładowo można wymienić prawa dłużnika jakie wiążą się z jego uczestnictwem w spółce kapitałowej (np. w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością).  Wspominam o tym dlatego, że już któryś raz z kolei spotykamy się z sytuacją, gdy dłużnik któremu powinęła się noga w toku prowadzonej indywidualnej działalności gospodarczej, zakłada spółkę kapitałową i w oparciu o nią prowadzi taką samą działalność, działalność gospodarczą w tej samej branży. Ratunkiem dla wierzyciela jest więc zajęcie udziałów takiego dłużnika. Z mocy egzekucyjnego zajęcia udziałów dłużnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wierzyciel nie może jednak  wykonywać uprawnień do uczestnictwa w zgromadzeniu wspólników i do głosowania nad uchwałami podejmowanymi przez wspólników (uchwała SN z dnia 14 września 2005 r. III CZP 57/2005 OSNC 2006/4 poz. 59).

Wykonywanie uprawnień dłużnika w takim przypadku dotyczyć więc będzie tej części uprawnień korporacyjnych takiego dłużnika, które określane są jako uprawnienia majątkowe wspólnika, czyli w szczególności uprawnienia do dywidendy, uprawnienia do uczestnictwa w podziale likwidowanego majątku i uprawnienie do rozporządzenia udziałem.

Zobacz: Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela

Autor: adwokat Maciej Siwka, Kancelaria Prawna ASiW

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA