| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego

W toku postępowania egzekucyjnego mogą zaistnieć sytuacje, które uniemożliwiają dalsze jego prowadzenie. Przeszkody uniemożliwiające prawidłowe prowadzenie egzekucji mogą być trwałe lub uniemożliwiające jej prowadzenie przez bliżej nieokreślony czas.

Obligatoryjne zawieszenie na wniosek następuje m.in., gdy:

  • żąda tego wierzyciel
  • żąda tego dłużnik, ale tylko:
    • kiedy złożył zabezpieczenie zwalniające go od egzekucji;
    • kiedy posiada orzeczenie sądowe, w którym sąd uchylił natychmiastową wykonalność tytułu wykonawczego lub wstrzymał wykonanie tytułu.

Zobacz: Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela

Z mocy postanowienia sądu albo sędziego-komisarza

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego z mocy postanowienia sądu albo sędziego-komisarza następuje m.in., gdy:

  • Złożono skargę na czynności komornika – ale tylko na wniosek uczestnika postępowania lub osoby trzeciej;
  • Prowadzone jest postępowanie w ramach zabezpieczenia roszczeń niepieniężnych i o zawieszenie postępowania egzekucyjnego wnioskuje strona lub zawieszenie to dokonane jest z urzędu;
  • W ramach postępowania egzekucyjnego prowadzonego na podstawie tytułu opatrzonego zaświadczeniem europejskiego tytułu wykonawczego wnioskuje o to dłużnik składający zaświadczenie o utracie lub ograniczeniu wykonalności tego tytułu;
  • Ogłoszono upadłość dłużnika z możliwością zawarcia układu i postępowanie egzekucyjne dotyczy tych należności, które z mocy prawa nie są objęte układem.

Należy zauważyć, że przepisy nie przewidują instytucji wstrzymania postępowania egzekucyjnego. Istnieje natomiast instytucja wstrzymania się przez komornika z dokonaniem czynności.

Chodzi o konkretną czynność w toku postępowania egzekucyjnego. Wstrzymanie ma charakter tymczasowy. Komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności, (np. zajęciem lodówki), jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik okaże niebudzący wątpliwości dokument, z którego będzie wynikało, że obowiązek swój spełnił (np. spłacił dług) lub wierzyciel udzielił mu zwłoki w spełnieniu świadczenia. Komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności także wówczas, gdy dłużnik (lub jego małżonek) podniesie zarzut wynikający z małżeńskiej umowy majątkowej przeciwko dokonaniu czynności, okaże tę umowę i dokument, z którego będzie wynikało, że zawarcie tej umowy było wierzycielowi znane.

Wstrzymując się z dokonaniem czynności komornik obowiązany jest podjąć działania, które w przyszłości umożliwią jej dokonanie (np. zabezpieczy możliwość ukrycia przez dłużnika konkretnej ruchomości). O wstrzymaniu komornik zawiadamia wierzyciela, który może polecić kontynuację czynności.

Komornik w dniu 22.10.2008r. na wniosek wierzyciela wszczął egzekucję przeciwko dłużnikowi. W toku postępowania w dniu 25.10.2008r. komornik dokonał zajęcia wynagrodzenia i samochodu osobowego dłużnika. W dniu 28.10.2008r. wierzyciel złożył wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Konsekwencje takiej sytuacji są następujące. Pojazd nadal jest zajęty, jednakże komornik nie może go sprzedać do czasu złożenia stosownego wniosku przez wierzyciela. Wynagrodzenie dłużnika jest zajęte i zakład pracy ma obowiązek dokonywać potrąceń. Jednakże kwoty uzyskane z potrąceń z wynagrodzenia dłużnika nie są przekazywane wierzycielowi tylko na rachunek depozytowy sądu. W przypadku gdyby wierzyciel razem z wnioskiem o zawieszenie postępowania złożył wniosek o zwolnienie od zajęcia wynagrodzenia i samochodu to komornik zwolniłyby samochód od zajęcia i wycofał zajęcie wynagrodzenia dłużnika (zakład pracy nie dokonywałby dalszych potrąceń).

1. Podjęcie zawieszonego postępowania egzekucyjnego następuje w zasadzie na wniosek strony, a wyjątkowo z urzędu.

Przelew wierzytelności, a przejęcie długu

Czytaj także

Aktualizacja: 11.09.2014

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przepisy o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego maja zastosowanie we wszystkich rodzajach i sposobach egzekucji.
Przepisy o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego maja zastosowanie we wszystkich rodzajach i sposobach egzekucji.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »