| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Powództwa o ograniczenie egzekucji i zwolnienie zajętej rzeczy od egzekucji

Powództwa o ograniczenie egzekucji i zwolnienie zajętej rzeczy od egzekucji

Powództwo o ograniczenie egzekucji i powództwo o zwolnienie zajętej rzeczy od egzekucji nazywamy powództwami przeciwegzekucyjnymi. Są to środki obrony przeciw egzekucji.

Powództwo interwencyjne

Powództwo to przysługuje osobie trzeciej, tj. osobie niebędącej ani dłużnikiem ani wierzycielem. Występując z takim powództwem osoba trzecia broni się przed skierowaniem egzekucji do określonego składnika jej majątku.

Osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa. Przykładowo powództwo takie może złożyć osoba, która nie jest dłużnikiem, ale, u której komornik dokonał zajęcia pojazdu. Powództwo interwencyjne wnosi się w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa.

Zobacz: Niewykonanie zobowiązania – sprawdź czy zastrzegłeś w umowie karę umowną!

Powództwo interwencyjne ma trojaką postać:

  • powództwa o zwolnienie zajętego przedmiotu w egzekucji sądowej;
  • powództwa o zwolnienie zajętego przedmiotu w egzekucji administracyjnej;
  • powództwa o ustalenie, że tytuł wykonawczy nie może być w stosunku do osoby trzeciej wykonywany.

Z ostatnią postacią powództwa interwencyjnego będziemy mieć do czynienia np. przy eksmisji, kiedy to osoba trzecia może w drodze powództwa żądać ustalenia, że eksmisja nie może być w stosunku do niej wykonana.

Wyrokiem z dnia 22 września Sąd Rejonowy zasądził od Czesława J. na rzecz Oskara K. kwotę 2000zł. W dniu 25 września Czesław J. dokonał wpłaty kwoty 800zł na rzecz Oskara K. W dniu 27 września Oskar K. wystąpi do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji przeciwko Czesławowi J i wyegzekwowanie od niego kwoty 2000zł. Komornik wszczął egzekucję i dokonał zajęcia wynagrodzenia Czesława J. W dniu 30 września Czesław J. wystąpił z powództwem opozycyjnym przeciwko Oskarowi K. o ograniczenie tytułu wykonawczego do kwoty 1200zł. Do pozwu Czesław J. dołączył pokwitowanie odbioru kwoty 800 zł podpisane przez Oskara K. Sąd uwzględnił powództwo Czesława J. i wydał orzeczenie, w którym ograniczył tytuł wykonawczy do kwoty 1200 zł. Czesław J. złożył orzeczenie sądu do komornika, który ograniczył egzekucję do kwoty 1200zł.

1. Zwolnienie od kosztów sądowych przyznane osobie nie przysługuje w razie złożenia powództwa przeciwegzekucyjnego.
2. Powództwo opozycyjne nie może być złożone po zakończeniu egzekucji.
3. Powództwo interwencyjne wnosimy dopiero po wszczęciu egzekucji. Przysługuje ono także małżonkowi dłużnika (o ile sam nie jest dłużnikiem).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Budujesz-Kupujesz.pl

Eksperci budowlani

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »