| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Egzekucja z opłaconej faktury

Egzekucja z opłaconej faktury

W praktyce może dojść do sytuacji w której wierzyciel żąda od nas spłacenia długu, chociaż my już tego dokonaliśmy. Jak bronić się przed czynnościami komornika w takiej sytuacji?

Uchylenie tytułu wykonawczego

Postępowanie egzekucyjne prowadzone jest na podstawie tytułu wykonawczego. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny opatrzony w klauzulę wykonalności. Jeżeli więc chcemy, aby egzekucja nie była prowadzona, była wstrzymana musimy tytuł wykonawczy pozbawić mocy prawnej. Na jakich podstawach możemy to rozrobić?

Przerwanie postępowania egzekucyjnego, następuje na podstawie uchylenia tytułu wykonawczego (pozbawieni go wykonalności). Na podstawie tego samego tytułu wykonawczego ponowna egzekucja nie będzie mogła być prowadzona.

Tytułami wykonawczymi są m.in.:
1)    orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, również orzeczenie referendarza sądowego spełniające takie same warunki
2)    wyrok sądu polubownego
3)    ugoda zawarta przed sądem, mediatorem lub sądem polubownym
4)    akt notarialny w którym dłużnik dobrowolnie poddał się egzekucji

Tak więc by przerwać postępowanie egzekucyjne pozbawiamy mocy prawnej tytuł wykonawczy, a robimy to poprzez zarzuty przeciwegzekucyjne, wspomniane powyżej.  

Właściwość sądu

Powództwo przeciwegzekucyjne wytacza się przed sądem w którego okręgu prowadzi się egzekucję. Tak więc będzie to sąd rejonowy, jeżeli wartość przedmiotu sporu jest mniejsza niż 75 000 zł. Jeżeli wartość przedmiotu sporu jest wyższa właściwym jest sąd okręgowy.

Należy pamiętać, aby w pozwie przytoczyć wszystkie zarzuty, pod rygorem utraty prawa korzystania z nich w dalszym postępowaniu.

Zobacz: Umowa uaktywniająca dla niani

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »