| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Upadłość > Oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki

Oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki

Głównym celem postępowania upadłościowego jest zaspokojenie wierzycieli w jak największym stopniu. W jakich sytuacjach sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości spółki?

Koszty postępowania upadłościowego

Ustawodawca określił, że do kosztów postępowania zalicza się opłaty sądowe oraz wydatki niezbędne dla osiągnięcia celu postępowania. Do tych wydatków zalicza się w szczególności wynagrodzenie i wydatki syndyka, nadzorcy sądowego i zarządcy, wynagrodzenie i wydatki rady wierzycieli, koszty doręczeń, obwieszczeń, ogłoszeń, podatki, wydatki związane z zarządem masy upadłościowej – wydatki ze stosunków pracy oraz składki na ubezpieczenie społeczne oraz wydatki związane z likwidacja masy upadłościowej.

Wskazane wydatki są jedynie przykładowe.

Ogłoszenie upadłości pomimo negatywnych przesłanek

Pomimo zaistnienia przesłanek z art. 13 ust 1 i 2 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze sąd ogłosi upadłość dłużnika, jeżeli zostanie uprawdopodobnione, że obciążenia majątku dłużnika są bezskuteczne według przepisów ustawy albo gdy zostały dokonane w celu pokrzywdzenia wierzycieli, jak również gdy zostanie uprawdopodobnione, że dłużnik dokonał innych czynności prawnych bezskutecznych według przepisów ustawy, którymi wyzbył się majątku wystarczającego na zaspokojenie kosztów postępowania.

Uprawdopodobnienie tych okoliczności przeprowadza się poprzez nieskrępowane wymaganiami co do formy środki w postępowaniu dowodowym. Okoliczności te mogą być wykazane z pominięciem przepisów o dowodach z kodeksu postępowania cywilnego.

Zobacz serwis: Upadłość

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »