| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Organy egzekucyjne > Jak można zostać komornikiem?

Jak można zostać komornikiem?

Komornik sądowy jest organem władzy publicznej, posiadającym własne kompetencje. Działa od przy sądzie rejonowym, ale nie jest organem władzy sądowniczej, gdyż nie sprawuje wymiaru sprawiedliwości w rozumieniu art. 175 ust.1 Konstytucji. Istnieje jednak organizacyjne i funkcjonalne powiązanie komorników z władzą sądowniczą

Test

Test obejmuje zakres wiedzy z dziedzin prawa: konstytucyjnego, cywilnego, gospodarczego, finansowego, pracy, spółek handlowych, administracyjnego, rodzinnego, europejskiego, prywatnego międzynarodowego, postępowania cywilnego oraz ustroju sądów i samorządu komorniczego.

Termin egzaminu musi być podany do publicznej wiadomości, natomiast kandydaci na aplikantów powinni złożyć zgłoszenie najpóźniej na 50 dni przed datą rozpoczęcia egzaminu konkursowego.

Egzamin konkursowy dla aplikantów komorniczych odbywa się raz w roku, nie później niż do 30 września we wszystkich izbach komorniczych jednocześnie. Aby móc przystąpić do egzaminu kandydat musi zapłacić opłatę tj. kwotę wynoszącą połowę równowartości minimalnego wynagrodzenia.

Gdyby kandydat nie uiścił tejże opłaty komisja wezwie go listem poleconym zapowiedzeniem odbioru do uiszczenia opłaty w ciągu 7 dni od otrzymania wezwania. Jeśli zaś osoba nie dopełni tego obowiązku, wówczas komisja odmówi dopuszczenia do egzaminu.

Zobacz: Jak walczyć z opieszałym komornikiem?

W kancelarii

Szkolenie jest odpłatne, ale niektórzy aplikanci dochodząc do porozumienia z patronem mają potrącaną część środków z wynagrodzenia na poczet opłat szkoleniowych co odciąża ich psychicznie od myślenia o oszczędzaniu na czesne.
Praktyczną naukę zawodu aplikant komorniczy odbywa w kancelarii komorniczej pod okiem swojego patrona.

Czas trwania aplikacji reguluje ustawa. Aplikację kończy egzamin komorniczy przed komisją powołana przez ministra sprawiedliwości.

Aplikant po zdanym egzaminie konkursowym przez dwa lata jest asesorem komorniczym i czeka na wolny etat komorniczy, aby móc kiedyś przystąpić do konkursu na komornika i zrealizować swoje marzenia.

Powyższe zmiany są skutkiem nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji ( Dz.U. nr 112, poz. 769), które obowiązują od dnia 1 stycznia 2008r., i rozporządzeń wydanych w grudniu 2007r. przez ministra sprawiedliwości.

Zobacz: Windykacja

Podsumowanie

Reasumując droga do zawodu komornika jest bardzo trudna, sprostanie wymogom jakie stawia ustawa to nie wszystko. Niestety nie każdy posiada predyspozycje osobowe do sprawowania tego zawodu, bo czasami sama wiedza merytoryczna nie wystarcza, a praktyka okazuje się trudniejsza niż teoria.

Komornik musi być niezwykle odporny psychicznie, gdyż wielokrotnie będzie spotykał się w swoim zawodzie z sytuacjami trudnymi, częstokroć przykrymi, atakami dłużników na swe dobre imię i negatywnym nastawieniem opinii społecznej do tego zawodu.

Tym samym życzę wszystkim osobom odbywającym już aplikację czy też kandydatom na aplikantów powodzenia i wytrwałości, bo to jeden z najtrudniejszych zawodów prawniczych.

Zobacz: Obrona przed komornikiem - argumenty prawne i faktyczne

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK