| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności pien. > Egzekucja roszczeń z ugody sądowej przy spłacie w ratach - jak przeprowadzić

Egzekucja roszczeń z ugody sądowej przy spłacie w ratach - jak przeprowadzić

Po zawarciu ugody sądowej z Zawezwanym w systemie ratalnym, Wnioskodawca oczekuje spełnienia świadczenia zgodnie z treścią zawartej ugody, w konkretnie wskazanych terminach. Jednak bardzo często zdarzają się sytuacje, kiedy Zawezwany zawiera ugodę przed Sądem, a następnie ignoruje ją, nie wypełniając jej postanowień. Co w takiej sytuacji ma zrobić Wnioskodawca? Przede wszystkim zacząć działać, nie czekając na dobrą wolę Dłużnika.

Jeśli strony zawrzą ugodę w treści której wskazane zostanie, iż spłata kwoty np. 10.000 zł będzie dokonana w 10 równych ratach miesięcznych po 1.000 zł każda do 10 dnia kolejnego miesiąca, poczynając od 10 lutego 2015 roku wraz z ustawowymi odsetkami na wypadek uchybienia terminowi płatności którejkolwiek z rat, to egzekucję można przeprowadzić tylko i wyłącznie do rat zaległych.

W powyżej wskazanym przykładzie będzie to odpowiednio raty I – VII od lutego do sierpnia 2015 roku.

Nie może również umknąć uwadze Wierzyciela kwestia odsetek za opóźnienie w spełnieniu świadczenia potwierdzonego ugodą sądową.

Zobacz: Potrącenie wierzytelności z tytułu kary umownej

Jeżeli w treści ugody nie znajdzie się zapis o odsetkach ustawowych przysługujących Wnioskodawcy w przypadku uchybienia płatności, Komornik Sądowy nie będzie mógł egzekwować odsetek.

Aby uchronić Wierzycieli przed błędnym sformułowaniem zakresu egzekucji zawartego we wniosku, na w/w przykładzie powinno wyglądać to następująco:

  1. Raty zaległe w zakresie I, II, III, IV, V, VI i VII raty, każda po 1.000 zł (słownie: jeden tysiąc złotych) wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie w płatności każdej z rat, egzekwowanymi w następujący sposób:
  1. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 lutego 2015 roku do dnia zapłaty,
  2. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 marca 2015 roku do dnia zapłaty,
  3. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 kwietnia 2015 roku do dnia zapłaty,
  4. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 maja 2015 roku do dnia zapłaty,
  5. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 czerwca 2015 roku do dnia zapłaty,
  6. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 lipca 2015 roku do dnia zapłaty,
  7. 1.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 11 sierpnia 2015 roku do dnia zapłaty,
  1. Koszty egzekucji według norm przepisanych.

Zobacz: Powództwo przeciwegzekucyjne - czym jest i gdzie je wnosimy?

Po upływie terminu płatności kolejnych rat, w przypadku braku spełnienia świadczenia przez Zawezwanego, Wierzyciel musi ponownie wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności w zakresie pozostałych do spłaty rat i złożyć nowy wniosek do Komornika Sądowego.

Podsumowanie

Reasumując, w przypadku zawarcia ugody sądowej, w której wskazano na spełnienie świadczenia w ratach należy szczególną uwagę zwrócić na zapis dotyczący odsetek ustawowych za opóźnienie w zapłacie, aby nie pozbawiać się ich w przypadku niespełniania obowiązku przez Dłużnika. Oczywistym jest, iż egzekucja ugody w systemie ratalnym jest bardziej uciążliwa dla Wierzyciela, ponieważ należy ją podzielić na kilka etapów bądź czekać do upływu terminu płatności ostatniej z rat, aby powyższej opisaną procedurę przeprowadzić tylko raz.

Niemniej jednak zawezwanie do próby ugodowej jest ciekawą alternatywą dla przedsiębiorców, a egzekucja z zawartej ugody nie różni się od egzekucji na podstawie prawomocnego nakazy zapłaty.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »