| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności niepien. > Egzekucja czynności niezastępowalnych

Egzekucja czynności niezastępowalnych

Czynność niezastępowalna to taka czynność, której inna osoba za dłużnika wykonać nie może, a której wykonanie zależy wyłącznie od woli dłużnika. Czynność ta jest związana z osoba dłużnika, gdyż tylko on sam może ją wykonać. Czy ją wykona, czy też nie zależy tylko i wyłącznie od jego woli a nie od określonych okoliczności. Dłużnik musi mieć pełną możność fizyczna i prawną do jej wykonania.

W przypadku, gdy dłużnik nie dokona czynności wierzyciel zwraca się do sądu o wydanie kolejnego postanowienia: nakładającego na dłużnika wcześniej określoną grzywnę, określającego nowy termin dokonania czynności i określającego nową grzywnę na wypadek nie dokonania tej czynności.

Zobacz: Czy przy najmie okazjonalnym można eksmitować?

Areszt

Jeżeli dłużnik nie zapłaci wymierzonej grzywny sąd może dokonać jej zamiany na areszt. W przypadku, gdy areszt został zastosowany dłużnik w każdej chwili może zgłosić chęć dokonania czynności. W tym wypadku sąd obowiązany jest zwolnić dłużnika i wyznaczyć mu nowy termin do dokonania czynności oraz zawiadomić o tym wierzyciela.

Jeżeli pomimo zwolnienia z aresztu dłużnik nadal nie dokonał czynności sąd na wniosek wierzyciela może zarządzić wykonanie aresztu do końca orzeczonego terminu.

Jeżeli dłużnik ponownie zgłosi chęć dokonania czynności jego zwolnienie nie jest obowiązkowe, ale zależy od uznania sądu (który może nie wyrazić zgody na zwolnienie). Powyższa procedura, tj. wyznaczenie terminu, nakładanie grzywny i stosowanie aresztu może być ponawiana do osiągnięcia skutku (tj. dokonania czynności przez dłużnika) lub do osiągnięcia limitu grzywien (maksymalnie łącznie mogą wynieść 100.000zł) i aresztu (maksymalnie łącznie może trwać 6 miesięcy).

1. W tym trybie egzekucji nie można zmusić dłużnika by wykonał czynność mająca charakter indywidualnej twórczości naukowej, literackiej czy artystycznej wymagającej niezwykłego uzdolnienia (np. namalowania obrazu czy napisania powieści literackiej) gdyż nie można stwierdzić czy dłużnik ma dane uzdolnienie i czy jego stan duchowy pozwala na wykonanie tej czynności.
2. Jeżeli dłużnik dokonał czynności, do jakiej był zobowiązany a wierzyciel mimo to prowadzi egzekucję to dłużnik powinien wystąpić do sądu z powództwem przeciwegzekucyjnym (powództwem opozycyjnym z art. 840 kpc).
3. Wysokość grzywien wymierzonych dłużnikowi nie może łącznie przekraczać kwoty 100.000zł. Niezapłacone grzywny przez dłużnika egzekwowane są w drodze egzekucji należności pieniężnych. Ogólny czas trwania aresztu nie może przekroczyć sześciu miesięcy.

Czytaj także

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Organem egzekucyjnym czynności zastępowalnych jest sąd. Wszczęcie tej egzekucji następuje na wniosek wierzyciela złożony do sądu rejonowego, w okręgu, którego czynność ma być wykonana.
Organem egzekucyjnym czynności zastępowalnych jest sąd. Wszczęcie tej egzekucji następuje na wniosek wierzyciela złożony do sądu rejonowego, w okręgu, którego czynność ma być wykonana.

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK