| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Windykacja międzynarodowa a różnice kulturowe

Windykacja międzynarodowa a różnice kulturowe

Odzyskując długi z zagranicy należy uwzględnić obowiązujące w danym kraju przepisy prawne oraz panującą tam sytuację socjoekonomiczną. Z analizy firmy Intrum Justitia wynika, że w najbliższych latach tego typu różnice międzynarodowe mogą być szczególne istotne w odzyskiwaniu swoich należności z takich państw jak Finlandia, Czechy czy Portugalia.

Z wysokim ryzykiem nieotrzymania zapłaty w terminie muszą się także liczyć osoby nawiązujące relacje biznesowe z obywatelami Portugalii. Po poważnym kryzysie ekonomicznym Portugalczycy wciąż mają kłopot z terminową spłatą swoich zobowiązań i zajmuje im to średnio nawet 85 dni. Odsetek umarzanych w tym kraju długów również jest wysoki, bo sięga aż 3,9 proc., a prawna ścieżka dociekania swoich należności dzieli się na dwa etapy, których łączny czas trwania może przekraczać 2 lata. Wierzyciel musi zwykle zainwestować równowartość około 10 proc. od wartości długu, który próbuje odzyskać, a chcąc załatwić sprawę polubownie może być poproszony o dostarczenie większej ilości dokumentów niż jest to oczekiwane w większości europejskich państw.

Profesjonalne wsparcie

Ze względu na zmieniającą się sytuację gospodarczą na świecie, firmy są i będą zmuszone do poszukiwania klientów oraz partnerów biznesowych na zagranicznych rynkach. To warunek konieczny dla zachowania dynamiczności rozwoju większości przedsiębiorstw, a ewentualne problemy związane z otrzymaniem zapłaty za swój towar czy oferowane usługi mogą przytrafić się każdemu przedsiębiorcy. Jeśli takie trudności w uzyskaniu zapłaty pojawią się i dotyczyć będą mieszkańców obcego dla przedsiębiorcy kraju, to najlepiej jest poręczyć odzyskiwanie swoich należności specjalizującym się w tym firmom windykacyjnym. Nieznajomość lokalnych przepisów oraz konieczność samodzielnego dopilnowania przebiegu ewentualnego procesu sądowego w obcym kraju mogą być dla wierzyciela nie tylko kłopotliwe, ale i narażać go na zbędne koszty.

Zobacz: Windykacja czy sprzedaż długu – co wybrać, żeby nie stracić?

Źródło: Intrum Iustitia

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK