| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Jak zabezpieczyć transakcję by w razie kłopotów skutecznie dochodzić swoich roszczeń?

Jak zabezpieczyć transakcję by w razie kłopotów skutecznie dochodzić swoich roszczeń?

Jednym z najlepszych sposobów uniknięcia kłopotów przy transakcjach handlowych jest zawarcie umowy z wiarygodnym, sprawdzonym, wypłacalnym partnerem. Jednak nie zawsze jest to możliwe, a nawet sprawdzony kontrahent może popaść w kłopoty. Podpowiadamy zatem jakie prawne zabezpieczenia transakcji mogą okazać się najbardziej skuteczne przy dochodzeniu naszych ewentualnych roszczeń.

- akt notarialny, w którym właściciel nieruchomości albo wierzyciel wierzytelności obciążonych hipoteką, niebędący dłużnikiem osobistym, poddał się egzekucji z obciążonej nieruchomości albo wierzytelności, w celu zaspokojenia wierzyciela hipotecznego, jeżeli wysokość wierzytelności podlegającej zaspokojeniu jest w akcie określona wprost albo oznaczona za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, i gdy akt określa warunki, które upoważniają wierzyciela do prowadzenia egzekucji o część lub całość roszczenia, jak również wskazany jest termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności.

Tytułem egzekucyjnym jest również akt notarialny, w którym niebędący dłużnikiem osobistym właściciel ruchomości lub prawa obciążonych zastawem rejestrowym albo zastawem, poddaje się egzekucji z obciążonych składników w celu zaspokojenia zastawnika.

Takie zabezpieczenia są o tyle korzystne, że wystarczy uzyskać dla nich sądową klauzulę wykonalności (co trwać powinno 3 dni – w praktyce nieco dłużej) i można skierować sprawę do egzekucji komorniczej. Nie trzeba uzyskiwać wyroku, czy ugody, bo ww. akty notarialne mają taką samą moc prawną.

Weksel in blanco

Weksel to papier wartościowy, na którym wystawca zobowiązuje się do bezwarunkowego dokonania zapłaty określonej sumy pieniężnej.

Weksel in blanco, to weksel zawierający z reguły tylko podpis wystawcy, do którego dołączona jest deklaracja wekslowa (inaczej porozumienie wekslowe). Deklaracja ta (również musi być podpisana przez wystawcę) określa kiedy i w jaki sposób posiadacz tego weksla może go wypełnić, tak by można było na jego podstawie uzyskać sądowy tytuł egzekucyjny w postaci nakazu zapłaty.

Taki prawomocny nakaz zapłaty z weksla opatrzony klauzulą wykonalności wystarcza komornikowi do rozpoczęcia egzekucji z majątku dłużnika. Dla uzyskania nakazu zapłaty z weksla nie trzeba udowadniać istnienia zobowiązania, a tylko autentyczność weksla i zaistnienie okoliczności przewidzianych w deklaracji wekslowej uzasadniających wypełnienie weksla.

Zadatek

To popularna forma zabezpieczenia wykonania umowy, dyscyplinująca strony – stosowana często również w umowach przedwstępnych.

Zgodnie z art. 394 kodeksu cywilnego gdy strony umowy nie postanowiły inaczej zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała, a jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.

Natomiast w razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.

Czyli jeżeli napiszemy w umowie, że mamy dostać zadatek, to skutki prawne są takie jak to wynika z ww. art. 394 kc. Ale gdy nie użyjemy słowa zadatek, to będziemy mieli do czynienia z zaliczką, którą będziemy musieli oddać, gdy druga strona się rozmyśli i odstąpi od umowy.

Zobacz serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Czytaj także

Eksperci:

Paweł Huczko

ekspert podatkowy

Integral Collections

Dział Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warto pamiętać, że najlepiej skonstruowana umowa nie zabezpieczy wystarczająco naszych interesów, jeżeli okaże się, że nasz dłużnik nie ma majątku, z którego można skutecznie prowadzić egzekucję.
Warto pamiętać, że najlepiej skonstruowana umowa nie zabezpieczy wystarczająco naszych interesów, jeżeli okaże się, że nasz dłużnik nie ma majątku, z którego można skutecznie prowadzić egzekucję.

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK