| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Czy nabycie usługi targowej stanowi import usług

Czy nabycie usługi targowej stanowi import usług

Firma jest czynnym podatnikiem VAT. Świadczy usługi informatyczne. Od kontrahenta z USA otrzymaliśmy fakturę z tytułu opłaty za stoisko targowe (data wystawienia i otrzymania faktury - kwiecień 2018 r.). Targi odbędą się w czerwcu 2018 r. Czy powinniśmy rozpoznać import usług, a jeżeli tak - w którym miesiącu? Jak wykazać ten zakup w deklaracji VAT?

Biorąc pod uwagę treść pytania Czytelnika, należy stwierdzić, że nie uiszcza on opłaty za wstęp na targi, lecz za stoisko targowe. Zatem pierwszy z wymienionych przepisów (art. 28g ust. 1 ustawy o VAT) nie znajdzie zastosowania. Dlatego należy rozpatrzyć, czy jest to usługa związana z nieruchomością.

Obecnie nie ma już wątpliwości, że usługi targowe (usługi wynajmu powierzchni wystawienniczej) nie należą do usług związanych z nieruchomościami. Z art. 31a unijnego rozporządzenia wykonawczego wynika m.in., że do usług związanych z nieruchomościami nie zalicza się usług udostępniania miejsca na stoisko podczas targów lub wystaw (łącznie z innymi powiązanymi usługami umożliwiającymi wystawcy przedstawienie towarów, takimi jak projekt stoiska, transport i przechowywanie towarów, udostępnianie maszyn, okablowanie, ubezpieczenie i reklama).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy nabycie usługi targowej stanowi import usług

W artykule omówiono również określenie momentu powstania obowiązku podatkowego i rozliczenie importu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK