| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Powołanie Forum Innowacyjnego Rozwoju Gospodarczego

Powołanie Forum Innowacyjnego Rozwoju Gospodarczego

Agencja Rozwoju Przemysłu powołała Forum Innowacyjnego Rozwoju Gospodarczego (FIRG). Celem FIRG jest tworzenie warunków do stymulowania współpracy nauki i biznesu przy aktywnym udziale państwa.

Ważnym aspektem działalności FIRG jest współpraca z wiodącymi, światowymi ekosystemami innowacji oraz międzynarodowymi ekspertami z doświadczeniem w dziedzinie wdrażania podobnych rozwiązań na światowych rynkach. Takie ekosystemy innowacji z sukcesem działają w USA, Finlandii, Francji, Korei Południowej czy Wielkiej Brytanii. Udział międzynarodowych ekspertów we współpracy z FIRG gwarantuje dostęp do wiedzy „z pierwszej ręki” w obszarze budowania ekosystemów innowacji i komercjalizacji wynalazków.

Zobacz: Mała firma

"Bardzo się cieszę, że po wielu miesiącach ciężkiej pracy rozpoczyna działalność Forum Innowacyjnego Rozwoju Gospodarczego. Zadaniem FIRG jest wspieranie budowy bogactwa narodowego poprzez mapowanie i rozwój polskiego potencjału wiedzy i technologii, który będzie miał największe szanse na zaistnienie w globalnych łańcuchach wartości, przy jednoczesnym zachowaniu własności intelektualnej w polskich rękach. Forum będzie pełniło rolę wysoko wyspecjalizowanego management hubu współpracującego z wiodącymi ekosystemami innowacji na świecie. Nakierowując najlepszy polski potencjał innowacji na zidentyfikowany popyt globalny, jesteśmy w stanie wytyczyć polską ścieżkę przywództwa technologicznego i uniknąć pułapki średniego dochodu" - powiedział dr Tomasz Szejner, prezes FIRG. 

Forum Innowacyjnego Rozwoju Gospodarczego będzie monitorować rozwój technologii globalnie i planowanie oraz budowie specjalistycznych ekosystemów innowacji w tych sektorach przemysłowych, które umożliwią wykorzystanie istniejącej polskiej myśli technologicznej do rozwinięcia jej na poziom globalny.

Ekosystemy są ważnym stymulatorem rozwoju regionalnego (miejskiego), czego przykładem jest Londyn, Wiedeń, Oulu ICT Hub, Cambridgeshire, gdyż tworzą micro-gospodarki, skupione wokół wyselekcjonowanych obszarów technologicznych o najwyższym potencjale innowacyjności. Ten potencjał staje się „kręgosłupem” ekosystemu i poprzez centrum zarządzania, stymuluje współpracę pomiędzy nauką i przedsiębiorstwami przy współudziale lokalnego samorządu, który koncentruje się na rozwoju regionalnym w oparciu o wiodącą specjalizację technologiczną. Dodatkowo, taki ekosystem funkcjonuje w sieci globalnych celowo wybranych partnerstw naukowych, biznesowych, miast partnerskich, gospodarczych, tworząc wspólnie najnowsze rozwiązania w zakresie produktów, usług, wiedzy i umiejętności.

W ekosystemach dużym przemianom podlega również lokalny rynek usług, lokalna infrastruktura, rynek pracy i edukacja. Pojawia się zapotrzebowanie na nowe kompetencje, laboratoria, biura, hotele, obszary rezydencjalne, strefy relaksu, ale i przestrzenie spotkań środowisk kreatywnych, miejsca do interakcji i wymiany doświadczeń, w duchu Social Urban i Slow City.

Finalnie ekosystemy tworzą nowe zjawiska społeczne, ułatwiając organizowanie się „społecznościom” innowatorów, którzy podobnie myślą, mają podobne potrzeby standardów kulturowych i funkcjonalnych (jak zaufanie, otwartość na eksperymentowanie, na ponoszenie porażek, dzielenie się wiedzą, ale i bezpośredni dostęp do wysoko wyspecjalizowanych usług wsparcia np. IP management, inwestorów, marketingowych, HR, soft landing itd.)

Ekosystemy tworzą więc celowo projektowane i rozwijane unikalne środowisko oraz kulturę do akceleracji innowacji, rzeczywiście integrując wszystkich zainteresowanych komercjalizacją innowacji, jednocześnie tworząc bardzo atrakcyjną ofertę dla inwestorów i wielu polskich ekspertów oraz naukowców, gotowych do powrotu do Polski.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »