| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Obowiązek stosowania kas fiskalnych w 2018 r.

Obowiązek stosowania kas fiskalnych w 2018 r.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia ministra rozwoju i finansów z dnia 27 listopada 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przewiduje on niewielkie zmiany w katalogu usług zwolnionych ze stosowania kas fiskalnych w 2018 r.

Sprzedaż dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowanych powinna być ewidencjonowana przy zastosowaniu kas rejestrujących (art. 111 ustawy o VAT). Jeśli podatnik narusza ten obowiązek nakładane jest dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług za okres do momentu rozpoczęcia stosowania kas fiskalnych. Takiego dodatkowego zobowiązania nie ustala się w stosunku do osób fizycznych. Odpowiadają one bowiem za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.

Sprawdź: JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia

Zgodnie z ust. 3a art. 111 ustawy o VAT, podatnicy, którzy korzystają z takich kas mają obowiązek drukować paragony fiskalne lub faktury przy każdej sprzedaży i wydawać je nabywcy; niezwłocznie zgłaszać każdą nieprawidłowość w pracy kasy właściwemu podmiotowi prowadzącemu serwis kas rejestrujących; zgłaszać kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego oraz udostępniać je do kontroli na każde żądanie właściwych organów; przechowywać kopie dokumentów kasowych. Należy także pamiętać o zgłoszeniu kasy rejestrującej do naczelnika urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy.

Zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych w 2018 r.

Niektórzy sprzedawcy mogą być zwolnieni ze stosowania kas fiskalnych na warunkach określonych rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów. Nowy projekt rozporządzenia określający warunki zwolnień na rok 2018 r. przewiduje zwolnienie z obowiązku stosowania kas fiskalnych co do zasady tych samych rodzajów działalności gospodarczej co obecnie z wyjątkiem m.in. kantorów wymiany walut, a także wesołych miasteczek oraz cyrków.

Kas fiskalnych nie będą musieli stosować podatnicy, u których obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł, a w przypadku podatników rozpoczynających w poprzednim roku podatkowym dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli obrót z tego tytułu nie przekroczył, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w poprzednim roku podatkowym, kwoty 20 000 zł;

Wyłączenia konkretnych towarów lub usług, które nie polegają ewidencjonowaniu za pomocą kas rejestrujących jest wymieniony w załączniku o rozporządzenia i obejmuje m.in. dostawę energii elektrycznej czy też wody w naturalnej postaci.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marlena Skiba

Dyrektor Zarządzający w firmie Usługi Doradcze Smart Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »