| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wyłudzenie danych osobowych – jak się przed nim chronić?

Wyłudzenie danych osobowych – jak się przed nim chronić?

Nie jeden raz każdy z nas słyszał – czy to w mediach, portalach społecznościowych czy też z relacji znajomych, o sytuacjach gdzie dana osoba padła ofiarą przestępstwa związanego z wyłudzeniem danych osobowych. W skrócie - sprawca posłużył się podstępnie uzyskanym numerem PESEL, adresem zamieszkania, imieniem i nazwiskiem lub też całym zbiorem naszych danych osobowych.

Po pierwsze nigdy nie powierzajmy żadnych dokumentów zawierających nasze dane osobom trzecim za wyjątkiem sytuacji, w których jest to konieczne z uwagi na przepisy powszechnie obowiązujące.

Po drugie nie wysyłajmy przez Internet skanów lub zdjęć całości czy też fragmentów dokumentów, na których widnieją nasze dane. Zalecenie to powinno dotyczyć wszystkich dokumentów - zarówno dowodów osobistych, praw jazdy jak i numerów nawet cząstkowych kart płatniczych, legitymacji służbowych etc.

Po trzecie przy utracie dokumentów – niezwłocznie dokument zastrzeżmy na Policji, w Banku lub w BIK S.A. Uchroni to nas przed konsekwencji od samego początku, bowiem zgłoszony dokument w ciągu kilku minut pojawia się w rejestrze dokumentów zastrzeżonych, który dostępny jest m. in dla wszystkich banków w Polsce. Ponadto lista instytucji, które przyjmują wnioski o zastrzeżenie dokumentu wyszczególniona jest na stronie http://www.dokumentyzastrzezone.pl/.

Zobacz: Kalkulatory

Po czwarte – jeśli tylko możemy wybierzmy przy zawieraniu jakiejkolwiek umowy na odległość najbezpieczniejsze metody autoryzacji jak np. wizytę w oddziale banku, salonie operatora komórkowego etc. Działanie takie zminimalizuje ryzyko, iż osoba nieuprawniona (np. kurier) wejdzie w posiadanie danych.

Po piąte – bądźmy czujni. Przy każdej możliwej okazji zakładajmy, że nasze dane ktoś może chcieć wykorzystać.

Miejmy na uwadze to, że nawet jeśli nam samym wydaje się, że to, co udostępniamy w naszym przekonaniu może nie mieć znaczenia, dla potencjalnego sprawy może to być właśnie brakujący elementem układanki.

Wszak to najsłynniejszy haker świata Kevin Mitnick wspomniał, iż w jego działalności najbardziej liczyła się socjotechnika, którą podsumował słowami „łamałem ludzi, nie hasła”.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »