REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ zmian prawnych na kondycję sektora małych i średnich przedsiębiorstw w 2017 r.

Wpływ zmian prawnych na kondycję sektora małych i średnich przedsiębiorstw w 2017 r. /Fot.shutterstock
Wpływ zmian prawnych na kondycję sektora małych i średnich przedsiębiorstw w 2017 r. /Fot.shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

2017 rok niesie ze sobą liczne zmiany i nowelizacje przepisów prawnych, które maja wpływ na koniunkturę gospodarczą, a co za tym idzie na sektor MŚP. 13. fala badania Bibby MSP Index wskazała nieznaczną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców. Aktualnie ponad jedna czwarta badanych uważa, że klimat ekonomiczny w Polsce w ostatnim półroczu był sprzyjający, co stanowi wzrost o 3,1 pkt. proc. w porównaniu z poprzednią falą badania z października 2016 r.

Respondenci liczą także na ustabilizowanie się klimatu ekonomicznego dla biznesu – 27,6% badanych liczy, że klimat ten nie zmieni się w następnych 6 miesiącach (wzrost o 5,3 pkt proc.). Jednocześnie 40,2% respondentów jest zdania, że ogólny klimat ekonomiczny w Polsce w następnych 6 miesiącach ulegnie pogorszeniu (spadek o 1,9 pkt proc. w stosunku do poprzedniej fali).

REKLAMA

Ustawa przeciw praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu

REKLAMA

Istotną zmianą w prawie, która dotknie przedsiębiorców, są nowe przepisy w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) oraz finansowaniu terroryzmu (CTF), które miały zostać implementowane do 26 czerwca 2017 r. Nowa regulacja zwiększa obowiązki sprawozdawcze właścicieli firm, do tej pory obrót gotówkowy firm mógł wynosić 15 tys. euro, po wprowadzeniu nowelizacji ustawy transakcje gotówkowe, które przeprowadzą lub przyjmą przedsiębiorcy nie będą mogły przekroczyć 10 tys. euro. Zmiany w prawie nie będą obowiązywały domów aukcyjnych, antykwariatów, firm faktoringowych, działalność w zakresie obrotu metalami lub kamieniami oraz sprzedaży komisowej – komentuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services, firma specjalizująca się w faktoringu - usłudze finansowej, która poprawia płynność finansową przedsiębiorstw.

Rynek kryptowalut do tej pory nie budził dużego zainteresowania władzy, jednak obserwacje działań przestępców pokazują, że coraz częściej używają wirtualnej waluty (bitcoin). Wprowadzone zmiany nie tylko zmniejszą poziom finansowania terroryzmu ale wpłyną również na zmniejszenie szarej strefy.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

KPiR – Księga Przychodów i Rozchodów

REKLAMA

W bieżącym roku zmienią się ustawy dotyczące rachunkowości. Nowe rozporządzenie przewiduje podniesienie limitu przychodów, do którego płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą prowadzić podatkowe księgi przychodów i rozchodów z 1 200 000 EUR obecnie do 2 000 000 EUR. Z prowadzenia KPiR mogą w szczególnych okolicznościach zostać zwolnieni przedsiębiorcy, których stan zdrowia oraz wiek utrudnia bieżące prowadzenie ewidencji księgowej. Aby skorzystać ze zwolnienia z prowadzenia ewidencji podatnik jest zobowiązany złożyć pisemny wniosek w Urzędzie Skarbowym, nie później niż 30 dni przed rozpoczęciem miesiąca, od którego miałoby obowiązywać zwolnienie. Jeżeli podatnik dopiero zakłada działalność wniosek o zwolnienie z prowadzenia księgi należy złożyć w ciągu 14 dni od rozpoczęcia wykonywania działalności lub powstania obowiązku prowadzenia KPiR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejną ustawą, która wpłynie na kondycję sektora MŚP jest wchodzący w życie na początku września projekt nowelizacji ordynacji podatkowej. Głównym celem zmian, które wejdą w życie w najbliższym czasie jest ograniczenie oszustw i nadużyć przy podatku dochodowym oraz tym od towarów i usług. Prawdopodobnie zostanie wprowadzony obowiązek przekazywania dobowych wyciągów bankowych przedsiębiorstwa do Krajowej Administracji Skarbowej. Dzięki tym działaniom urząd będzie miał możliwość interwencji przy zauważeniu oszustw lub nadużyć podatkowych, które również mogą mieć realny wpływ na zmniejszenie szarej strefy.

Zobacz: Zakładam firmę

Zmiany w prawie pracy

W nawiązaniu do zmian w prawie pracy, co ósmy przedsiębiorca z sektora MŚP odczuł negatywne skutki wprowadzenia wyższej stawki płacy minimalnej, a prawie połowa firm zetknęła się z wyższymi kosztami usług świadczonych przez zewnętrzne podmioty – pokazuje 13. fala badania Bibby MSP Index.

Wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej w wysokości 13 zł i tym samym podwyższenie stawki minimalnej płacy nadwyrężyło budżet firm z sektora MŚP. Istotną zmianą w prawie pracy jest również obowiązek prowadzenia rejestru godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usług. Konsekwencje nieprowadzenia regularnego zestawienia mogą kosztować firmę od 1 tys. do 13 tys. – dodaje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.

Zobacz serwis: Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA