REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020

Program zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020
Program zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Program przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020 to główny temat spotkania pełnomocników ds. zwalczania przestępczości gospodarczej. Program zakłada zwalczanie przestępczości tzw. białych kołnierzyków oraz wzmocnienie efektywności odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw.

Prace nad rządowym Programem przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020 oraz metodyczne wskazówki dla funkcjonariuszy związane z zabezpieczeniem mienia pochodzącego z przestępstw – to główne tematy spotkania pełnomocników ds. zwalczania przestępczości gospodarczej, które odbyło się we wtorek w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych (MSW).

REKLAMA

REKLAMA

W spotkaniu uczestniczyli pełnomocnicy stron Porozumienia zawartego w 2014 r. między szefami resortów: MSW, MF oraz Prokuratorem Generalnym o współpracy w zakresie wypracowania systemowych rozwiązań w odniesieniu do przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej: wiceminister spraw wewnętrznych Grzegorz Karpiński, wiceminister finansów Agnieszka Królikowska, zastępca Prokuratora Generalnego Marzena Kowalska oraz przedstawiciele MF, MSW i PG.

Rozmowy dotyczyły wyników prac zespołów eksperckich powołanych w ramach Porozumienia, odnoszących się do kwestii przestępczości w zakresie podatku od towarów i usług oraz akcyzy, a także wypracowania propozycji mechanizmów efektywnego odzyskiwania, ewidencjonowania oraz zarządzania zabezpieczonym mieniem pochodzącym z przestępstw. Podsumowano również pozostałe efekty Porozumienia wypracowane w pierwszym półroczu 2015 r.

Program przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020

W trakcie spotkania przedstawiono informację o zaawansowaniu prac związanych z przyjęciem rządowego Programu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020, który stanowi efekt realizacji Porozumienia.Koordynatorem prac jest resort spraw wewnętrznych. Program ma ograniczyć przestępczość gospodarczą, realizując trzy cele szczegółowe: wzmocnienia przeciwdziałania przestępczości gospodarczej, zwiększenia skuteczności jej zwalczania oraz wzmocnienia efektywności odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw. Program przeszedł już konsultacje międzyresortowe oraz uzyskał akceptację Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Zobacz: Zalety wywiadu gospodarczego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Metody postępowania w związku z zabezpieczeniem majątkowym

Przyjęto również opracowanie Metodyka postępowania w związku z zabezpieczeniem majątkowym. Jest to interaktywny dokument zawierający wskazówki postępowania w związku z przygotowaniem, wydaniem i wykonaniem zabezpieczenia majątkowego w postępowaniu przygotowawczym. Znajdują się w nim też praktyczne informacje o sposobach zabezpieczania poszczególnych składników majątkowych. Dokument może być również istotnym wsparciem w kontekście ostatniej nowelizacji Kodeksu postępowania karnego.Metodyka zostanie wkrótce przekazana do służb i instytucji odpowiedzialnych za ściganie przestępstw gospodarczych.

Zobacz: Czy nowe prawo działalności gospodarczej będzie korzystne dla przedsiębiorców?

Skoordynowane działania dotyczące zwalczania przestępczości w zakresie podatku od towarów i usług

Podczas spotkania przedyskutowano również efekty prowadzonych w ramach realizacji Porozumienia bezpośrednich, skoordynowanych działań w odniesieniu do zwalczania przestępczości w zakresie podatku od towarów i usług w obszarach najbardziej zagrożonych tego rodzaju przestępczością. Działanie te dotyczącą w szczególności przestępczości na rynku paliw, elektroniki, metali nieżelaznych oraz związanej z wprowadzeniem na polski obszar celny towarów o zaniżonej wartości. Działania te są realizowane wspólnie przez organy kontroli skarbowej i informacji finansowej, administrację podatkową i Służbę Celną, policję, w tym Centralne Biuro Śledcze Policji, Straż Graniczną oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zobacz też: Zaliczenie majątku prywatnego do majątku działalności gospodarczej

Zwalczanie przestępstw tzw. białych kołnierzyków

Obecnie zwalczanie przestępczości jest uznawane za jedno z największych wyzwań dla bezpieczeństwa wewnętrznego. Przestępczość ta powoduje najwyższe straty zarówno dla budżetu państwa (np. poprzez zmniejszenie wpływów, uzyskiwanie nienależnych zwrotów, wyłudzenie dopłat), jak i sektora prywatnego. Zintensyfikowanie współpracy pomiędzy resortem spraw wewnętrznych i finansów oraz Prokuraturą Generalną w zakresie wypracowania systemowych rozwiązań w odniesieniu do przestępczości gospodarczej jest jednym z głównych celów zawartego Porozumienia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA