REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

80 mld euro dla przedsiębiorców w programie Horyzont 2020

80 mld euro dla przedsiębiorców w programie Horyzont 2020/Fot. Fotolia
80 mld euro dla przedsiębiorców w programie Horyzont 2020/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Największy unijny program Horyzont 2020 przeznaczy 80 mld euro na rozwój badań naukowych i wsparcie innowacyjności przedsiębiorców oraz instytucji z otoczenia biznesu.

Unijny program finansowania badań naukowych i innowacji "Horyzont 2020" to największy unijny program w ogóle - na jego realizację Unia przeznaczyła blisko 80 mld euro - poinformował we wtorek w Warszawie dziennikarzy Arkadiusz Lewicki ze Związku Banków Polskich.

REKLAMA

Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE ZBP mówił o nowych instrumentach finansowych, które dzięki pieniądzom unijnym mogą finansować m.in. polskich przedsiębiorców.

Zobacz: Jak uzyskać dotację z urzędu pracy – krok po kroku

Instrumenty takie były tematem zorganizowanego przez ZBP śniadania prasowego nt. "Pierwszych polskich transakcji i nowych instrumentów finansowych w programie Horyzont 2020".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak mówił Lewicki, działający w ramach Związku Banków Polskich KPK IF PUE oferuje pomoc dla przedsiębiorców, rynku finansowego, instytucji otoczenia biznesu i regulatorów.

Jednym z największych programów, obsługiwanych przez Krajowy Punkt Kontaktowy, jest "Horyzont 2020". Jak zaznaczył Lewicki, to największy program ramowy Unii Europejskiej w ogóle. "Rozmawiamy o dużym worku z pieniędzmi, w którym mamy nie tylko instrumenty zwrotne" - zaznaczył.

Zobacz też: Jak pozyskać dotacje unijne z budżetu 2015 - 2020?

O szczegółach tego programu mówił Mateusz Gaczyński z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które jest instytucją nadrzędną wobec tego programu. Zaznaczył, że na program "Horyzont 2020" UE przeznacza w sumie 77-79 mld euro. Ma on wspierać "innowacyjność europejskiego przemysłu i europejskiej nauki".

Składają się na to - powiedział przedstawiciel MNiSzW - trzy linie inwestycyjne. Ok 20 mld euro ma trafiać na projekty naukowe. Wspierany też ma być przemysł, także w kwocie ok. 20 mld euro. "Dzięki tej linii inwestycyjnej Europa chce wrócić do tego, co było przez wieki jej wyróżnikiem, czyli innowacyjnego przemysłu" - powiedział Gaczyński. Trzecia linia programu "Horyzont 2020" to "wielkie wyzwania społeczne", a więc takie obszary jak energetyka, demografia, nowe środki transportu.

Zobacz: Dotacja na bieżącą działalność firmy

O pierwszych polskich przedsiębiorcach, którzy sięgnęli po tzw. instrumenty zwrotne w ramach programu "Horyzont 2020" mówił z kolei Michał Gorzelak z ZBP.

Jak relacjonował, w czerwcu instytucje unijne ogłosiły pierwszą polską transakcję w ramach programu - największy polski producent leków Polpharma uzyskał pożyczkę w ramach instrumentu pod nazwą "InnovFin Large Projects". Pożyczka z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości 185 mln zł ma być przeznaczona na badania w zakresie leków biopodobnych.

Ewa Krawiec z ZBP zwróciła z kolei uwagę na zupełnie nowe instrumenty finansowe, dostępne w ramach programu "Horyzont 2020". To "InnovFin MidCap Guarantee", mający wspierać innowacyjnych przedsiębiorców, "InnovFin Energy Demo Projects", finansujący podmioty zajmujące się m.in. odnawialnymi źródłami energii, "InnovFin Infectious Diseases", w ramach którego mają być oferowane pożyczki na szczepionki i badania związane z chorobami zakaźnymi oraz "InnovFin SME Venture Capital", mający finansować m.in. przedsiębiorstwa we wczesnych fazach rozwoju.

Redakcja poleca: Jak sprowadzić auto z Niemiec - PDF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA