REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podpis elektroniczny w Chinach

Podpis elektroniczny w Chinach
Podpis elektroniczny w Chinach

REKLAMA

REKLAMA

Podczas Europejskiego Forum Podpisu Elektronicznego specjaliści odpowiedzialni za kształty rynków usług zaufania w krajach Europy Środkowej i Wschodniej mogą wymieniać się swoimi opiniami i doświadczeniami. 15. edycja konferencji była też niepowtarzalną okazją do poznania branży tych usług w Chinach.

Jak co roku, specjaliści w dziedzinie usług zaufania: eksperci techniczni, naukowcy, profesorzy, eksperci w dziedzinie międzynarodowego prawa handlowego i rektorzy uniwersyteccy oraz przedstawiciele firm z krajów z Europy Środkowej i Wschodniej spotkali się w Międzyzdrojach podczas XV Europejskiego Forum Podpisu Elektronicznego. Ich celem była wymiana doświadczeń na temat wdrożenia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym (eIDAS). Tegoroczna konferencja, która miała miejsce 10-12 czerwca, dzięki obecności Richarda Wanga z WoSign była także niepowtarzalną okazją dla uczestników do zdobycia wiedzy o branży podpisu elektronicznego w Chinach. Przedstawiciele europejskich krajowych rynków usług świadczonych przez centra certyfikacji mogli porównać je z rynkiem najludniejszego państwa na świecie.

REKLAMA

Zobacz: Podpis elektroniczny dla przedsiębiorcy

Bez wątpienia, rynek e-podpisu w Chinach jest nieporównywalnie większy, niż np. w Polsce. Całkowita jego wielkość w 2014 wyniosła około 4 bilionów juanów. Wyróżnia go również chińskie ustawodawstwo w zakresie podpisu elektronicznego.

Ustawodawstwo chińskie w zakresie e-podpisu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W największym państwie Azji obowiązuje ustawa o e-podpisie. Uchwalona została w sierpniu 2004. W życie weszła 1. kwietnia 2005, a więc 10 lat temu. Zgodnie z jej postanowieniami, zainteresowane strony mogą zgodzić się lub nie na używanie e-podpisu lub transmisji danych w przypadku kontraktów i innych dokumentów, rachunków i voucherów. Według jej założeń skutek prawny ustawy nie powinien być uznany za nieważny tylko z powodu przyjętej formy e-podpisu lub transmisji danych (Art. 3). Co ciekawe, zgodnie z ustawą, wiarygodny podpis elektroniczny powinien mieć taką samą moc prawną, co podpis odręczny lub pieczęć (Art. 14). Jeśli podpis elektroniczny potrzebuje weryfikacji przez trzecią stronę, dostawca elektronicznej usługi weryfikacji (CA) musi zgodnie z prawem posiadać licencję (Art. 16).

Zobacz również: Podpis elektroniczny - jak uzyskać?

Rynek centrów certyfikacji w Chinach w liczbach:

- 39 licencjonowanych CAs – większość z nich to państwowe instytucje

- do końca września 2014 wydano łącznie 274 527 409 certyfikatów

- brak oficjalnych statystyk dla certyfikatów SSL i certyfikatów podpisywania kodów

- obecnie nie wszystkie zagraniczne CAs działają w Chinach – certyfikaty SSL mogą wydawać m.in. Symantec (VeriSign, GeoTrust, Thawte), Comodo, GlobalSign, Startcom, GoDaddy, Digicert, Entrust itd.

Zobacz: Zawieranie umów przy wykorzystaniu podpisu elektronicznego

WebTrust w Polsce i w Chinach:

- w Polsce jedyny kwalifikowany polski urząd certyfikacji, który przeszedł audyt WebTrust, to Certum (Unizeto)

- w Chinach audyt WebTrust przeszły trzy CAs: WoSign, SHECA, CFCA

Użycie e-podpisu w Chinach

- Każdy mieszkaniec Chin na co dzień używa aplikacji do e-podpisu  – mówił podczas XV EFPE Richard Wang – Najpopularniejszych z nich jest sześć.

Zobacz: Czy podpis elektroniczny może zabezpieczać transakcje dokonywane przez spółki?

W największym państwie Azji najczęściej aplikacji do składania podpisu elektronicznego używa się w bankowości (Internet Banking).

- Pojedynczy użytkownik posiada od 1-3 kluczy USB, w zależności od liczby posiadanych kont bankowych – mówił specjalista z WoSign.

Druga pod względem popularności aplikacja do e-podpisu stosowana jest w Systemie Zamówień Publicznych – każdy oferent musi posiadać certyfikat w formie klucza USB, wydany przez licencjonowane CA. Inne aplikacje do e-podpisu używane są do komunikacji z internetowymi systemami instytucji publicznych: podatkowym (Internet Tax System), rejestracji przedsiębiorstw (Company Registration System), celnym (Internet Customs System), OA w rządzie i przedsiębiorczości oraz do płatności online. Najnowszą, dobrze rokującą aplikacją jest eContract signature. W ciągu dwóch lat planowane jest wdrożenie kolejnych nowych.

Zobacz: Zamiast elektronicznego podpisu "zaufany profil"

Czy wiesz, że:

- tylko 2 z czołowych 10 e-commercowych stron w Chinach nie korzystają z certyfikatów SSL 

- w przypadku wielu dużych serwisów, w tym: bankowego, eGov czy kolejowego stosuje się certyfikaty self-signed SSL

- w Chinach darmowe certyfikaty DV wydawane są od stycznia 2015 przez WoSign.

Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego (EFPE) to największa w Europie międzynarodowa konferencja poświęcona elektronicznym usługom zaufania, w tym: podpisowi elektronicznemu, PKI oraz elektronicznej identyfikacji. Organizowana jest corocznie w Polsce przez Unizeto Technologies SA i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Zgodnie z przyjętą misją, EFPE jest szerokim i otwartym forum dyskusji, podczas którego prelegenci i uczestnicy z Unii Europejskiej, Europy Wschodniej i całego świata wymieniają się doświadczeniami i poglądami. Z tego względu wszystkie wystąpienia podczas EFPE są tłumaczone równolegle na oficjalne języki konferencji: angielski, polski oraz rosyjski.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA