| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podpis elektroniczny w Chinach

Podpis elektroniczny w Chinach

Podczas Europejskiego Forum Podpisu Elektronicznego specjaliści odpowiedzialni za kształty rynków usług zaufania w krajach Europy Środkowej i Wschodniej mogą wymieniać się swoimi opiniami i doświadczeniami. 15. edycja konferencji była też niepowtarzalną okazją do poznania branży tych usług w Chinach.

WebTrust w Polsce i w Chinach:

- w Polsce jedyny kwalifikowany polski urząd certyfikacji, który przeszedł audyt WebTrust, to Certum (Unizeto)

- w Chinach audyt WebTrust przeszły trzy CAs: WoSign, SHECA, CFCA

Użycie e-podpisu w Chinach

- Każdy mieszkaniec Chin na co dzień używa aplikacji do e-podpisu  – mówił podczas XV EFPE Richard Wang – Najpopularniejszych z nich jest sześć.

Zobacz: Czy podpis elektroniczny może zabezpieczać transakcje dokonywane przez spółki?

W największym państwie Azji najczęściej aplikacji do składania podpisu elektronicznego używa się w bankowości (Internet Banking).

- Pojedynczy użytkownik posiada od 1-3 kluczy USB, w zależności od liczby posiadanych kont bankowych – mówił specjalista z WoSign.

Druga pod względem popularności aplikacja do e-podpisu stosowana jest w Systemie Zamówień Publicznych – każdy oferent musi posiadać certyfikat w formie klucza USB, wydany przez licencjonowane CA. Inne aplikacje do e-podpisu używane są do komunikacji z internetowymi systemami instytucji publicznych: podatkowym (Internet Tax System), rejestracji przedsiębiorstw (Company Registration System), celnym (Internet Customs System), OA w rządzie i przedsiębiorczości oraz do płatności online. Najnowszą, dobrze rokującą aplikacją jest eContract signature. W ciągu dwóch lat planowane jest wdrożenie kolejnych nowych.

Zobacz: Zamiast elektronicznego podpisu "zaufany profil"

Czy wiesz, że:

- tylko 2 z czołowych 10 e-commercowych stron w Chinach nie korzystają z certyfikatów SSL 

- w przypadku wielu dużych serwisów, w tym: bankowego, eGov czy kolejowego stosuje się certyfikaty self-signed SSL

- w Chinach darmowe certyfikaty DV wydawane są od stycznia 2015 przez WoSign.

Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego (EFPE) to największa w Europie międzynarodowa konferencja poświęcona elektronicznym usługom zaufania, w tym: podpisowi elektronicznemu, PKI oraz elektronicznej identyfikacji. Organizowana jest corocznie w Polsce przez Unizeto Technologies SA i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Zgodnie z przyjętą misją, EFPE jest szerokim i otwartym forum dyskusji, podczas którego prelegenci i uczestnicy z Unii Europejskiej, Europy Wschodniej i całego świata wymieniają się doświadczeniami i poglądami. Z tego względu wszystkie wystąpienia podczas EFPE są tłumaczone równolegle na oficjalne języki konferencji: angielski, polski oraz rosyjski.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »