| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Powstał projekt ustawy o dopłatach bezpośrednich na lata 2015-2020

Powstał projekt ustawy o dopłatach bezpośrednich na lata 2015-2020

Rząd rozpatrzy projekt ustawy o dopłatach bezpośrednich na lata 2015 – 2020, która będzie regulowała zasady ich przyznawania. Z dopłat skorzystają rolnicy posiadający 1ha gospodarstwa rolnego, a ich wysokość będzie zależała od spełnienia m.in. wymogów dotyczących ochrony środowiska.

Dopłatę za zazielenianie dostaną wszyscy rolnicy prowadzący produkcję ekologiczną oraz małe gospodarstwa uczestniczące w systemie dla małych gospodarstw rolnych choć są one zwolnione z obowiązku zazielenienia, będą dostawać pieniądze z tego tytułu. W przypadku nieprzestrzegania praktyk zazielenienia na rolników nakładane będą kary polegające na zmniejszeniu kwoty otrzymanych w danym roku płatności bezpośrednich.

Projektowana ustawa przewiduje ponadto dopłaty dla młodych rolników (do 40. roku życia), które mają ułatwić im rozpoczęcia działalności rolniczej. Dopłata ta wyniesie ok. 62 euro na hektar. Będzie ona przyznawana do powierzchni nie większej niż 50 ha.

Nowe przepisy przewidują płatność dodatkową, która będzie przysługiwała wszystkim rolnikom do gruntów od 3,01 ha do 30,00 ha. Będzie to wsparcie skierowane do gospodarstw małych i średnich i pozwoli na skuteczniejsze wspieranie dochodów tych gospodarstw. Szacunkowo stawka tej płatności wyniesie ok. 41 euro/ha.

Będą też dopłaty związane z produkcją. Chodzi o pomoc dla niektórych rodzajów produkcji rolnej, które mają szczególne znaczenie gospodarcze, środowiskowe lub społeczne i które znajdują się w trudnej sytuacji. W Polsce wsparcie będzie dotyczyło sektorów: hodowli bydła, krów, owiec, kóz, upraw owoców miękkich (truskawki i maliny), chmielu, roślin wysokobiałkowych, buraków cukrowych, ziemniaków skrobiowych, pomidorów, lnu i konopi włóknistych.

Na płatności związane z produkcją, we wszystkich sektorach łącznie, zostanie przeznaczone 15 proc. koperty krajowe tj. ponad 500 mln euro rocznie. Stawki dopłat do poszczególnych sektorów są zróżnicowane.

Z krajowego budżetu dostanie pieniądze sektor tytoniu. UE nie zgadza się na jego finansowanie z unijnych pieniędzy.

Inne zasady będą obejmowały dopłaty dla małych gospodarstw, które nie będą musiały spełniać unijnych wymogów. Do takiego systemu rolnicy będą mogli przystąpić tylko w pierwszym roku jego stosowania, tj. w 2015 roku. Rolnicy otrzymujący obecnie nie więcej niż 1250 euro rocznie będą włączani do systemu automatycznie, chyba że nie wyrażą na to zgody.

Dopłaty bezpośrednie, tak jak obecnie, będzie wypłacała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na lata 2015-2020 na dopłaty jest ok. 23,5 mln euro.

Dofinansowanie wypoczynku zatrudnionych pracowników - rozliczenie podatkowe

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »