REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Proponowane zmiany w sektorze gospodarki

Proponowane zmiany w sektorze gospodarki. /Fot. Fotolia
Proponowane zmiany w sektorze gospodarki. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Premier Ewa Kopacz w swoim expose zapowiedziała wprowadzenie zmian w sektorze gospodarki. Od 2015 r. zostanie wprowadzony nowy system e-Podatki, który będzie dostępny dla każdego podatnika. Przedsiębiorcy otrzymają wsparcie finansowe z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz powstanie dawno zapowiadany kodeks budowlany.

Przedstawiamy zestawienie zapowiedzi z dziedziny gospodarki, jakie padły w środowym expose premier Ewy Kopacz.

REKLAMA

PODATKI I GOSPODARKA

Założenia do projektu nowej ordynacji podatkowej - minister finansów Mateusz Szczurek ma je przedstawić na początku 2015 roku.

System e-podatki - w roku 2015. System zakłada, że każdy będzie miał łatwy i bezpieczny dostęp do swojego konta podatnika. Zmiany w administracji podatkowej. Podatnik będzie mógł załatwić swoje sprawy w dowolnym urzędzie. W centrum obsługi pracownik Urzędu Skarbowego obsłuży obywateli nie tylko w sprawach dotyczących podatków, ale także z zakresu działania innych instytucji np. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Służby Celnej, samorządu terytorialnego. Przez pierwsze 18 miesięcy prowadzenia działalności mikroprzedsiębiorcy będą mogli liczyć na pomoc asystenta podatnika. Wyspecjalizowane urzędy skarbowe skoncentrują się wyłącznie na obsłudze największych podmiotów, budujących potencjał gospodarczy państwa.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zwiększenie przepustowość infolinii podatkowej i budowa internetowej bazy wiedzy administracji podatkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Założenia nowego prawa działalności gospodarczej - ma je przygotować minister gospodarki Janusz Piechociński.

PRAWO BUDOWLANE

Na początku 2015 r. do parlamentu ma trafić kodeks budowlany. Do tego premier zobowiązała minister infrastruktury i rozwoju. Kodeks ma m.in. uprościć procedury związane z budową domów jednorodzinnych.

PRZEDSIĘBIORCY

Bank Gospodarstwa Krajowego ma zwiększyć do 25 mld zł środki na zasilenie polskiej przedsiębiorczości.

Program pomocy de minimis zostanie rozszerzony o wsparcie dla przedsiębiorców na rzecz eksportu ich produkcji. Funkcjonowanie programu zostanie wydłużone do 2016 roku.

Specyfika zamówień dodatkowych na roboty budowlane

POMOC DLA ROLNIKÓW W ZWIĄZKU Z ROSYJSKIM EMBARGIEM

Dotychczasowe propozycje Komisji Europejskiej w sprawie rekompensat Polski nie zadawalają Polski. Jak zapowiedziała premier, oczekujemy, że unijny komisarz ds. rolnictwa wyjdzie na przeciw polskim oczekiwaniom.

Rząd przygotowuje specjalną antykryzysową ustawę, dzięki której firmy, które straciły na embargu, będą mogły skorzystać z dopłat do wynagrodzeń lub do szkoleń pracowników, bądź otrzymają refundację składek na ZUS. W ramach tej pomocy będzie możliwość skorzystania do kwoty 500 mln złotych z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

Do końca roku powołany zostanie fundusz stabilizacji dochodów rolniczych. Utworzą go odpisy w wysokości 0,2 proc. od wartości sprzedanych produktów.

Czy kredyt to dobre rozwiązanie dla rolników?

GÓRNICTWO

W parlamencie są już projekty ustaw zakładających koncesjonowanie sprzedaży, określenie wymogów jakościowych węgla. Zmiana w prawie zamówień publicznych preferująca produkty pochodzenia wspólnotowego. Wsparcie rozwoju nowoczesnych technologii węglowych.

TRANSPORT

W 2014 roku oddanie do użytku ponad 160 km dróg ekspresowych; podpisanie umowy na budowę kolejnych 300 km.

W najbliższych tygodniach gotowa droga S8 z Wrocławia do Sieradza.

Do końca 2015 roku oddanych zostanie 250 km dróg ekspresowych i podpisane zostaną umowy na kolejne 0,5 tys. km.

REKLAMA

W latach 2014-2020 ma powstać w Polsce 1770 km autostrad oraz dróg ekspresowych i 35 obwodnic za blisko 93 mld złotych. Oddanie do użytku pełnej sieci autostrad A1, A2 i A4 i dróg ekspresowych (S3, S5, S6, S7, S8 i S17, cała obwodnica Warszawy)

Na święta Bożego Narodzenia czas przejazdu pociągiem z Gdańska do Warszawy ma wynieść poniżej 6 godz., zaś z Wrocławia do Warszawy w ok. 3 godz. 40 min., z Katowic i Krakowa do Warszawy w ok. 2 godz. i 30 min.

W 2015 roku na tory wyjadą całkowicie nowe składy pociągów o wartości 6 mld złotych. Na koniec kadencji ok. 70 proc. taboru PKP i Intercity będzie nowe lub zmodernizowane.

Zwiększanie przepustowości polskich portów, jak i poprawa infrastruktury dostępowej od strony lądu. Na te cele rząd wyda w roku 2015 ponad 1 mld złotych, a do końca 2020 ponad 11 mld złotych.

13,5 mld złotych do 2020 roku będzie przeznaczone na nowy tabor i linie tramwajowe dla polskich miast i polskich producentów taboru.

Zwrot kosztów noclegu kierowcy w transporcie międzynarodowym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA