REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy coraz chętniej zaciągają kredyty

Firmy coraz chętniej zaciągają kredyty. / Fot. Fotolia
Firmy coraz chętniej zaciągają kredyty. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

NBP poinformował, że wedle prognoz stawianych przez banki przedsiębiorcy chętniej zaciągają kredyty. Tak wynika ze statystyk w III kwartale br., przeprowadzonych na podstawie ankiety rynku kredytowego.

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan

REKLAMA

Od II kwartału 2013 r. banki informowały o nieznacznej tendencji do wzrostu popytu firm na kredyty. W II kwartale 2014 r. ta tendencja była już wg banków silniejsza i taka ma pozostać w III kwartale br.

Wreszcie powiało optymizmem

Po słabych danych dotyczących produkcji sprzedanej przemysłu (wzrost w czerwcu jedynie o 1,7 proc.), słabszych lipcowych ocenach ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej (GUS), bardzo słabym lipcowym wskaźniku kondycji polskiego sektora przemysłowego PMI (49,4 czyli na poziomie wskazującym pogorszenie warunków w sektorze) sektor bankowy uważa, że te informacje nie oznaczają zmiany trendu w gospodarce. Jeżeli bowiem przedsiębiorstwa zwiększają swoje zainteresowanie kredytami - krótko- i długoterminowymi, zarówno firmy duże, jak i MSP, a jednocześnie banki informują o tym, że będą łagodzić kryteria kredytowe, czyli prognozują pozytywne zmiany w gospodarce, czerwcowe dane i lipcowe opinie nie powinny nas zbytnio martwić (badanie NBP zostało zrealizowane na przełomie czerwca i lipca, wzięło w nim udział 26 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 84%).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Słowniczek kredytu hipotecznego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Możemy przyjrzeć się tendencji, o której mówią banki, mamy bowiem dane dotyczące zaciągniętych przez przedsiębiorstwa kredytów do maja br. (NBP i KNF). Wynika z nich, że wartość zobowiązań przedsiębiorstw  wobec sektora bankowego (bez kredytów zaciąganych przez osoby fizyczne prowadzące samodzielną działalność gospodarczą) wzrosła w stosunku do maja 2013 r. o niespełna 6 proc. (o 16 mld zł), a w stosunku do grudnia 2013 r. o 5,2 proc. (ponad 14,5 mld zł). Oznacza to, że prawie cały roczny (maj 2014 r. do maja 2013 r.) przyrost zobowiązań kredytowych przedsiębiorstw dokonał się w 2014 r. - największy w styczniu i kwietniu br. Natomiast w całym 2013 r. zadłużenie firm w sektorze bankowym wzrosło jedynie o 5,7 mld zł.

Jeżeli zatem mierzyć kondycję gospodarki potrzebą i zdolnością przedsiębiorstw do korzystania z kredytów, to jest ona całkiem dobra. Tym bardziej, że nie tylko duże firmy mają zdolność kredytową i potrzebę sięgania po kredyty (wzrost w ciągu 5 miesięcy br. o prawie 10 mld zł), ale także przedsiębiorstwa z sektora MSP (wzrost wartości zobowiązań wobec sektora bankowego o ponad 4,5 mld zł). W firmach z sektora MSP w większości były to jednak kredyty operacyjne (ok. 75 proc. wzrostu), co oznacza, że mniejsze firmy nie zaczęły jeszcze zwiększać inwestycji. Natomiast w przypadku dużych firm prawie 45 proc. wzrostu wartości kredytów w ciągu 5 miesięcy 2014 r. to kredyty inwestycyjne (na maszyny i urządzenia i nieruchomości).

Zawsze jest tak, że gdy koniunktura gospodarcza poprawia się z inwestycjami ruszają duże firmy, a z pewnym opóźnieniem dołączają do nich firmy mniejsze. W maju br. ciągle byliśmy na etapie wzrostu inwestycji w dużych firmach. Ostatnie dane NBP wskazują, że jest szansa na dołączenie do nich przedsiębiorstw z sektora MSP. Ale istnieje też ryzyko, że sytuacja za polską wschodnią granicą proces ten odsunie w czasie, a to nie pozostanie bez wpływu na wzrost PKB.

Kredyty dla firm jako główne źródło finansowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA