Już od 1 listopada 2024 r., z tym wnioskiem, blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Aleksandra Rybak
rozwiń więcej
wakacje składkowe, ZUS, zwolnienie, przedsiębiorcy, składki na ubezpieczenia społeczne / Już od 1 listopada 2024 r., z tym wnioskiem, blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej / Shutterstock

Od grudnia 2024 r. – na podstawie wniosku złożonego w listopadzie br. – blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło skorzystać z ulgi, która odpowiadać będzie sumie miesięcznych składek na własne ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie chorobowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Z wakacji składkowych – bo o nich mowa – przedsiębiorcy będą mogli korzystać raz w roku. W tym czasie, będą oni mogli prowadzić działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach, a składki na ubezpieczenia społeczne, za miesiąc objęty zwolnieniem, zostaną za nich opłacone z budżetu państwa.

Wakacje składkowe – na czym polegają?

Wakacje składkowe – bo o nich mowa – zostały wprowadzone ustawą z dnia 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r., poz. 863), która wchodzi w życie 1 listopada 2024 r. Polegają one na zwolnieniu przedsiębiorcy, na jego wniosek, z opłacania za siebie składek na ubezpieczenia społeczne (tj. ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe), własne dobrowolne ubezpieczenie chorobowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. W czasie wakacji składkowych, przedsiębiorca będzie musiał opłacić jedynie składkę zdrowotną

Zwolnienie to obejmuje wyłącznie składki opłacane przez przedsiębiorcę za samego siebie (od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje przedsiębiorcę), a nie składki opłacane za zatrudnianych przez niego pracowników, współpracowników i zleceniobiorców. 

Z wakacji składkowych, przedsiębiorcy będą mogli, po raz pierwszy, skorzystać w grudniu 2024 r. – na podstawie wniosków złożonych w listopadzie br. Wnioski złożone w grudniu br. – będą już natomiast dotyczyły miesiąca stycznia 2025 r. Ze zwolnienia z opłacania składek – będzie można skorzystać tylko raz w roku

W miesiącu, w którym przedsiębiorca będzie korzystał z wakacji składkowych – składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, zostaną za niego opłacone z budżetu państwa i będą wliczane do przyszłej emerytury czy renty. Korzystanie z wakacji składkowych nie obliguje przedsiębiorcy do zawieszenia, na ten miesiąc, prowadzonej działalności gospodarczej – może on normalnie prowadzić firmę, uzyskiwać przychody i wystawiać faktury.

Kto może skorzystać z wakacji składkowych?

Z wakacji składkowych może skorzystać przedsiębiorca (osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych), który:

  1. w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek (czyli w odniesieniu do wniosku złożonego w listopadzie 2024 r. – w październiku 2024 r.), miał zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż 10 ubezpieczonych (czyli nie więcej niż 9 pracowników, współpracowników lub zleceniobiorców i siebie),

  2. w ostatnich 2 latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku (czyli w odniesieniu do wniosku złożonego w listopadzie 2024 r. – w latach 2022 i 2023), nie osiągnął przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat (czyli w odniesieniu do wniosku złożonego w listopadzie 2024 r. – w roku 2022 lub 2023) – jego roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekraczał równowartości w złotych 2 milionów euro (przeliczonych na PLN według średniego kursu EUR ogłoszonego przez NBP w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok złożenia wniosku),

  3. jako ubezpieczony, w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku (czyli w odniesieniu do wniosku złożonego w listopadzie 2024 r. – w roku 2023) oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku (czyli w odniesieniu do wniosku złożonego w listopadzie 2024 r. – od stycznia do listopada br.), nie prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym, wykonywał czynności wchodzące w zakres jego działalności gospodarczej oraz

  4. w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku (czyli w odniesieniu do wniosku złożonego w listopadzie 2024 r. – w październiku 2024 r.), podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Z ulgi w postaci zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, przedsiębiorcy, którzy spełniają ww. wymogi ustawowe, mogą skorzystać niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (tj. czy jest to PIT, ryczałt czy karta podatkowa).

Kiedy i w jaki sposób będzie można wnioskować o wakacje składkowe?

Wniosek o pierwsze wakacje składkowe, które dotyczyć będą miesiąca grudnia br. – będzie można składać do ZUS już od 1 listopada 2024 r. Wnioski będą przyjmowane przez ZUS wyłącznie w postaci elektronicznej – złożone za pośrednictwem profilu w PUE ZUS. 1 listopada br. – zostanie tam udostępniony wniosek RWS (o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc). 

Wnioskując o zwolnienie z opłacania składek za dany miesiąc, wniosek trzeba będzie złożyć zawsze w miesiącu poprzedzającym. Czyli wnioski złożone w grudniu br. – będą już dotyczyły miesiąca stycznia 2025 r. 

Z uwagi na fakt, iż zwolnienie z opłacania składek, stanowić będzie tzw. pomoc de minimis, udzielaną w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa Unii Europejskiej dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis – wraz z wnioskiem, przedsiębiorca zobowiązany będzie do złożenia:

  • zaświadczenia (lub oświadczenia) o pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jaką otrzymał w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku lub odpowiednio

  • oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w ww. okresie.

Rozstrzygnięcie o zwolnieniu z opłacenia składek, uwzględniające wniosek przedsiębiorcy, nie będzie wymagało wydania przez ZUS decyzji administracyjnej, a przedsiębiorca zostanie o nim poinformowany za pośrednictwem profilu w PUE ZUS.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 9.05.2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r., poz. 863)

  • Ustawa z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 497)

Moja firma
Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?
26 wrz 2024

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie
26 wrz 2024

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]
25 wrz 2024

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Umowa czy kontrakt? Różnice, o których powinni wiedzieć HR-owcy i menedżerowie
24 wrz 2024

Współczesne realia biznesowe wymagają od organizacji elastyczności w zarządzaniu ludźmi, szczególnie na stanowiskach menedżerskich. W Polsce istnieją dwa główne rodzaje umów, na podstawie których można zatrudniać menedżerów: umowa o pracę oraz kontrakt menedżerski (umowa zlecenie). Oba typy umów różnią się w wielu aspektach, dlatego działy HR powinny znać różnice między nimi, aby podjąć świadomą decyzję co do formy zatrudnienia menedżera.

Handel fałszywymi opiniami w internecie [RAPORT]
25 wrz 2024

Firmy sprzedające w sieci walczą coraz zacieklej o klientów. A ponieważ aż 95% internautów przed zakupem sprawdza recenzje, to niektóre e-sklepy sięgają po nieuczciwe praktyki. Jak wynika z najnowszych danych TrustMate, blisko dwa tysięcy sklepów online w Polsce kupuje fikcyjne recenzje. Proceder ma miejsce, pomimo że kary za takie praktyki sięgają do 10% obrotu e-sklepów. Czy problem narasta? Jak można się przed nim bronić?

Już od 1 listopada 2024 r., z tym wnioskiem, blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej
26 wrz 2024

Od grudnia 2024 r. – na podstawie wniosku złożonego w listopadzie br. – blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło skorzystać z ulgi, która odpowiadać będzie sumie miesięcznych składek na własne ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie chorobowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Z wakacji składkowych – bo o nich mowa – przedsiębiorcy będą mogli korzystać raz w roku. W tym czasie, będą oni mogli prowadzić działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach, a składki na ubezpieczenia społeczne, za miesiąc objęty zwolnieniem, zostaną za nich opłacone z budżetu państwa.

Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców
20 wrz 2024

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?
20 wrz 2024

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników
19 wrz 2024

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera
18 wrz 2024

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

pokaż więcej
Proszę czekać...