REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BCC postuluje o powołanie Zespołu Konsultacyjnego

BCC postuluje o powołanie Zespołu Konsultacyjnego z udziałem przedsiębiorców
BCC postuluje o powołanie Zespołu Konsultacyjnego z udziałem przedsiębiorców
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W związku z zagrożeniem gospodarki kolejnym lockdown’em, BCC zwrócił się do wicepremiera Jarosława Gowina z propozycją ustanowienia Zespołu Konsultacyjnego, w którego skład wejdą eksperci delegowani przez Radę Przedsiębiorczości oraz stronę rządową.

Zespół Konsultacyjny

W nawiązaniu do apelu Lewiatana, przyjętego przez Radę Przedsiębiorczości, dotyczącego zapewnienia niezbędnych, ramowych warunków dla funkcjonowania podmiotów gospodarczych w sytuacji obostrzeń skierowanych na walkę z pandemią COVID-19, BCC zwrócił się do wicepremiera Gowina z pilną potrzebą ustanowienia Zespołu Konsultacyjnego, w którego skład wejdą eksperci delegowani przez Radę oraz stronę rządową.

REKLAMA

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Czym będzie zajmował się Zespół Konsultacyjny?

Celem prac Zespołu będzie okresowa weryfikacja listy tematów oraz uzgodnienie szczegółowych sposobów rozwiązania problemów w niej wymienionych, w formie wypracowania i przyjęcia stosownych regulacji i zasad funkcjonowania instytucji państwa, a następnie monitorowanie ich wdrożenia. Jest to kluczowe do zapewnienia niezbędnych, ramowych warunków dla funkcjonowania podmiotów gospodarczych w sytuacji obostrzeń skierowanych na walkę z pandemią COVID-19.

Przedstawione postulaty

Postulowane tematy i obszary problemowe:

I. Umożliwienie wykonywania i bezpieczeństwo pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) Utworzenie listy warunków uzyskania certyfikatu „bezpiecznej działalności gospodarczej”, po spełnieniu których firmy mogłyby prowadzić działalność nie zakłócaną kolejnymi pomysłami zmian zasad bezpiecznej działalności,

2) Utworzenie listy autoryzowanych placówek medycznych, mających prawo komercyjnego wykonywania certyfikowanych testów na koronawirusa,

3) Refundowanie pracodawcom określonej część kosztów wykonania testów komercyjnych dla pracowników,

4) W sektorach strategicznych, niezbędnych dla funkcjonowania państwa – pełne finansowanie kosztów wykonania testów dla pracowników,

5) Stworzenie instytucjonalnych warunków dla świadczenia pracy poprzez zapewnienie, przy zachowaniu niezbędnych obostrzeń sanitarnych, płynnego funkcjonowania komunikacji miejskiej i innych środków transportu publicznego umożliwiających dojazd do pracy, a także stałego funkcjonowania instytucji opieki nad małymi dziećmi – żłobków, przedszkoli i szkół dla najmłodszych klas,

6) Umożliwienie niezakłóconego przemieszczania się do i z miejsca pracy, w tym podróży w celach służbowych, również zagranicznych,

7) W przypadku nałożenia obowiązowej pracy zdalnej - umożliwienie pozostawienia obsady stacjonarnych pracowników biurowych, niezbędnej dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, w tym: zarządzania przedsiębiorstwem, kontaktów z urzędami, funkcjonowania działu finansowego, etc. Brak możliwości pracy w biurze osób kluczowych mógłby sparaliżować działanie przedsiębiorstw,

8) Umożliwienie świadczenia pracy zdalnej przez osoby zdrowe objęte kwarantanną, za obopólną zgodą pracownika i pracodawcy,

9) Umożliwienie zwiększonej elastyczności zarządzania czasem pracy, ze względu na konieczność utrzymania produkcji i ciągłości dostaw.

II. Zabezpieczenie łańcuchów dostaw

1) Utrzymanie istniejących zasad dotyczących ruchu granicznego, w szczególności dla pojazdów wykonujących międzynarodowe przewozy,

2) Utrzymanie „zielonych korytarzy” dla transportu leków, substancji czynnych oraz materiałów niezbędnych do ich wytwarzania,

3) Utrzymanie połączeń lotniczych cargo pomiędzy Polską, Unią Europejską i innymi kontynentami,

4) Umożliwienie funkcjonowania transportu towarowego i pasażerskiego oraz niezbędnej do tego infrastruktury: stacji paliw oraz serwisów dla zaspokojenia niezbędnych potrzeb kierowców, w tym serwisów pojazdów mechanicznych.

III. Ułatwienie sprzedaży produkcji i zaopatrzenia obywateli

1) Zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego dotyczącego pracowników handlu i klientów w drodze wypracowania stosownych zasad wspólnie z przedstawicielami branż, mającymi doświadczenie z pierwszej fali pandemii,

2) Likwidacja godzin dla seniorów jako rozwiązania nietrafionego, a w zamian wprowadzenie oddzielnych kas dla seniorów oraz pierwszeństwa obsługi,

3) Rozłożenie ruchu klientów na 7 dni w tygodniu, w celu zwiększenia bezpieczeństwa klientów i pracowników a także zwiększenia wolumenu sprzedaży.

IV. Konsultowanie regulacji dot. obostrzeń

1) Konsultowanie wszelkie planowanych obostrzeń, zakazów i nakazów z przedstawicielami biznesu, w szczególności z branżami, których bezpośrednio dotykają,

2) Przy wprowadzaniu nowych obostrzeń, zakazów i nakazów - danie firmom odpowiedniej ilości czasu, aby mogły się do nich dostosować. Zakazy powinny zacząć obowiązywać najwcześniej po tygodniu od ogłoszenia,

3) Obostrzenia, zakazy i nakazy powinny mieć określony (możliwie najkrótszy) termin obowiązywania, a ewentualny zamiar ich wydłużenia musi zostać zakomunikowany z tygodniowym wyprzedzeniem.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA   

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA