REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koronawirus. Kogo obowiązuje automatyczna kwarantanna?

Koronawirus. Jakie są zasady automatycznej kwarantanny?
Koronawirus. Jakie są zasady automatycznej kwarantanny?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

3 listopada br. wchodzą przepisy o automatycznej kwarantannie. Sprawdź, ile trwa automatyczna kwarantanna i czy należy się kontaktować z sanepidem?

Co to jest automatyczna kwarantanna?

Kwarantanna automatyczna dotyczy osób, które prowadzą wspólne gospodarstwo domowe z osobą zakażoną koronawirusem. Tak wynika z rozporządzenia opublikowanego 2.11.2020 w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie Rady Ministrów jest wynikiem zapowiadanych zmian w obostrzeniach i środkach zapobiegawczych w walce z pandemią.

REKLAMA

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Od kiedy obowiązuję automatyczna kwarantanna?

Zgodnie z rozporządzeniem opublikowanym w Dzienniku Ustaw przepisy o automatycznej kwarantannie obowiązują od 3 listopada 2020 r.

Czy sanepid kieruje na kwarantannę automatyczną?

Nie, sanepid nie kieruje na kwarantannę automatyczną i nie wydaje decyzji w tej sprawie. Nie należy też czekać na telefon z sanepidu, aby rozpocząć kwarantannę. W przypadku potwierdzonego zakażenia koronawirusem u jednego z domowników – pozostali, którzy mają kontakt z tą osobą automatycznie zostają objęci obowiązkiem kwarantanny. Jak poinformował minister Adam Niedzielski "Zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny. Oczywiście, zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby załatwić takie formalności jak wpisanie do systemu, które jest potem podstawą wypłaty świadczenia, ale nie będzie żadnej decyzji sanepidu. Automatycznie będzie rozpoczęta kwarantanna".

Automatycznie powiadamianie o nałożeniu kwarantanny

W ramach automatycznej kwarantanny działają powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. +48 22 10 43 705 to numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę. W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny należy dzwonić pod numer +48 22 25 00 115.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile dni trwa kwarantanna automatyczna?

Kwarantanna automatyczna dla osoby mieszkającej lub prowadzącej wspólne gospodarstwo z osobą zakażoną SARS-CoV-2 trwa od dnia uzyskania przez jednego z domowników pozytywnego wyniku testu do "upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji" przez zakażonego domownika.

Kto podlega obowiązkowej kwarantannie w związku z COVID-19?

Kwarantannie podlega osoba, która:

  • wróciła z zagranicy i nie jest obywatelem Polski, kraju UE lub EFTA
  • miała kontakt z osobą zakażoną, chorą lub podejrzaną o zakażenie
  • ma objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem
  • mieszka wspólnie z osobą objętą kwarantanną.

Jednocześnie w noweli rozporządzenia zapisano, że w odniesieniu do osób skierowanych do diagnostyki laboratoryjnej "obowiązku poddania się kwarantannie (...) nie stosuje się do osoby wykonującej zawód medyczny".

Gdzie odbywa się kwarantannę?

Kwarantannę odbywa się w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli nie ma takiej możliwości, służby sanitarno-epidemiologiczne kierują taką osobę do wyznaczonego ośrodka.

Czy można zmienić adres podany w oświadczeniu, pod którym będzie przebywać osoba odbywająca kwarantannę?

Nie, w trakcie kwarantanny nie można zmienić adresu i miejsca pobytu.

Czy wydawane jest zaświadczenie o pobycie na kwarantannie?

Nie. Nie wydawane jest żadne zaświadczenie o pobycie na kwarantannie. Wszystkie informacje są przetwarzane elektronicznie od momentu skierowania danej osoby na kwarantannę.

Skierowanie od lekarza na zrobienie testu w kierunku koronawirusa

W przypadku skierowania od lekarza na test w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2, to już od momentu wystawienia skierowania rozpoczyna się automatyczna kwarantanna (par. 3 a Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9.10.2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów). Ponadto z automatu następuje wpis do systemu EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski, wykorzystywana także na potrzeby przetwarzania osób, podlegających obowiązkowej kwarantannie czy izolacji), ze wszystkimi obowiązkami z kwarantanną związanymi. Można opuścić miejsce kwarantanny tylko po to, żeby zrobić test na koronawirusa.

Czy można pracować zdalnie na kwarantannie?

Jeśli dana osoba przebywa na kwarantannie z powodu powrotu do kraju, powinna powiadomić swojego pracodawcę o kwarantannie. W przypadku dobrego samopoczucia i zgody pracodawcy - można pracować zdalnie.

Czy przysługują świadczenia za czas kwarantanny?

Jeśli dana osoba została poddana kwarantannie ma prawo do jednego ze świadczeń:

  • zasiłku chorobowego
  • wynagrodzenia za czas choroby
  • zasiłku opiekuńczego (na opiekę nad dzieckiem)
  • zasiłku wprowadzonego tzw. specustawą.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:

  • opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia,
  • są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą).

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna do 30 tys. zł.

Aplikacja na kwarantannę

REKLAMA

Osoby, które przebywają na kwarantannie mają obowiązek pobrać i zainstalować aplikację „Kwarantanna domowa”. Aplikacja monitoruje, czy dana osoba przestrzega kwarantanny i daje  m.in. możliwość podstawowej oceny stanu zdrowia, zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze.

Aplikację można pobrać z App Store lub Google Play. Po jej zainstalowaniu należy zarejestrować się za pomocą numeru telefonu. Konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który zostanie wysłany w wiadomości SMS.

Rozporządzenie o automatycznej kwarantannie wchodzi w życie we wtorek 3 listopada.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA   

Agnieszka Gorczyca, redaktor Infor.pl Moja Firma

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA