reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koronawirus. Kogo obowiązuje automatyczna kwarantanna?

Koronawirus. Kogo obowiązuje automatyczna kwarantanna?

3 listopada br. wchodzą przepisy o automatycznej kwarantannie. Sprawdź, ile trwa automatyczna kwarantanna i czy należy się kontaktować z sanepidem?

Co to jest automatyczna kwarantanna?

Kwarantanna automatyczna dotyczy osób, które prowadzą wspólne gospodarstwo domowe z osobą zakażoną koronawirusem. Tak wynika z rozporządzenia opublikowanego 2.11.2020 w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie Rady Ministrów jest wynikiem zapowiadanych zmian w obostrzeniach i środkach zapobiegawczych w walce z pandemią.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Od kiedy obowiązuję automatyczna kwarantanna?

Zgodnie z rozporządzeniem opublikowanym w Dzienniku Ustaw przepisy o automatycznej kwarantannie obowiązują od 3 listopada 2020 r.

Czy sanepid kieruje na kwarantannę automatyczną?

Nie, sanepid nie kieruje na kwarantannę automatyczną i nie wydaje decyzji w tej sprawie. Nie należy też czekać na telefon z sanepidu, aby rozpocząć kwarantannę. W przypadku potwierdzonego zakażenia koronawirusem u jednego z domowników – pozostali, którzy mają kontakt z tą osobą automatycznie zostają objęci obowiązkiem kwarantanny. Jak poinformował minister Adam Niedzielski "Zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny. Oczywiście, zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby załatwić takie formalności jak wpisanie do systemu, które jest potem podstawą wypłaty świadczenia, ale nie będzie żadnej decyzji sanepidu. Automatycznie będzie rozpoczęta kwarantanna".

Automatycznie powiadamianie o nałożeniu kwarantanny

W ramach automatycznej kwarantanny działają powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. +48 22 10 43 705 to numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę. W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny należy dzwonić pod numer +48 22 25 00 115.

Ile dni trwa kwarantanna automatyczna?

Kwarantanna automatyczna dla osoby mieszkającej lub prowadzącej wspólne gospodarstwo z osobą zakażoną SARS-CoV-2 trwa od dnia uzyskania przez jednego z domowników pozytywnego wyniku testu do "upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji" przez zakażonego domownika.

Kto podlega obowiązkowej kwarantannie w związku z COVID-19?

Kwarantannie podlega osoba, która:

  • wróciła z zagranicy i nie jest obywatelem Polski, kraju UE lub EFTA
  • miała kontakt z osobą zakażoną, chorą lub podejrzaną o zakażenie
  • ma objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem
  • mieszka wspólnie z osobą objętą kwarantanną.

Jednocześnie w noweli rozporządzenia zapisano, że w odniesieniu do osób skierowanych do diagnostyki laboratoryjnej "obowiązku poddania się kwarantannie (...) nie stosuje się do osoby wykonującej zawód medyczny".

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Tomaszewska

doradca podatkowy, ekspert z zakresu prawa pracy, wynagrodzeń, ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama