REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga podatkowa na robotyzację - kto może skorzystać? [VIDEO]

Ulga podatkowa na robotyzację - kto może skorzystać? [VIDEO]
Ulga podatkowa na robotyzację - kto może skorzystać? [VIDEO]
embuk-importer

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju wraz z Ministerstwem Finansów pracuje obecnie nad projektem nowej ulgi podatkowej. Ulga na robotyzację przemysłową ma zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2021 r.

Ulga podatkowa na robotyzację - zasady

Ministerstwo Finansów szacuje, że łączny koszt implementacji ulgi na robotyzację przemysłową wyniesie 1,1 mld zł w ciągu 5 lat obowiązywania nowych przepisów.

REKLAMA

Zasady funkcjonowania ulgi na robotyzację przemysłową będą zbliżone do zasad rozliczania ulgi B+R. Najpierw koszty na robotyzację przedsiębiorcy odliczą w ciągu roku podatkowego na zasadach ogólnych jako koszt uzyskania przychodów (np. poprzez odpisy amortyzacyjne), a następnie będą oni uprawnieni do odrębnego odpisu w zeznaniu rocznym.

Ulga na robotyzację będzie dawać prawo do dodatkowego odliczenia 50% kosztów robotyzacji podmiotom prowadzącym działalność przemysłową (produkcyjną). Efektywna korzyść wyniesie więc do 9,5% poniesionych kosztów z tytułu robotyzacji.

- Definicja robota przemysłowego i zasady korzystania z ulgi na robotyzację przemysłową zostaną umieszczone w ustawach PIT oraz CIT – mówi Michał Czajkowski, associate w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. - Ulga ma mieć charakter powszechny, prawo do skorzystania z ulgi nie będzie uzależnione od wielkości firmy czy branży, w której przedsiębiorca funkcjonuje.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okres obowiązywania ulgi na robotyzację

Pilotażowo ulga będzie obowiązywać w Polsce przez okres 5 lat tj. w latach 2021-2025 r. Oznacza to, że aby z ulgi skorzystać wydatek na robotyzację winien być poniesiony najpóźniej do 31 grudnia 2025 r. Na rozliczenie wydatku (podobnie jak w uldze B+R) podatnik będzie miał 6 lat od momentu jego poniesienia.

Co można odliczyć w ramach ulgi na robotyzację?

Za koszty kwalifikowane uznawane będą:

*Koszt nabycia (wytworzenia) fabrycznie nowych maszyn i urządzeń peryferyjnych. Przy czym koszty robotyzacji obejmą nabycie robotów przemysłowych, urządzeń peryferyjnych funkcjonalnie związanych z robotami, maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy służących do zapewnienia bezpieczeństwa i ergonomii korzystania z robota przemysłowego, maszyn lub urządzeń służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych oraz urządzeń do interakcji człowiek-maszyna.

*Koszt WNiP niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych.

*Nabycie usługi szkoleniowej związanej z robotem przemysłowym.

*Opłaty, ustalone w umowie leasingu finansowego na nabycie robotów przemysłowych, o ile po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.

- Podobnie jak przy uldze B+R, w przypadku uzyskiwania dotacji unijnych, z ulgi na robotyzację przemysłową podatnicy będą mogli skorzystać w części niesfinansowanej dotacją – wyjaśnia ekspert z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA