REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji 2018

Zmiany w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji 2018 /fot. Shutterstock
Zmiany w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji 2018 /fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

4 września 2018 r. weszła w życie ustawa z 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz niektórych innych ustaw („Ustawa”). Dostosowuje ona polskie regulacje do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/943 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic przedsiębiorstwa) przed ich bezprawnym pozyskaniem, wykorzystaniem i ujawnianiem.

Czyn nieuczciwej konkurencji

Według Ustawy, czynem nieuczciwej konkurencji jest ujawnienie, wykorzystanie lub pozyskanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Do tej pory pozyskanie takich informacji nie było sankcjonowane.

REKLAMA

Tajemnica przedsiębiorstwa

Ustawa wprowadza nową definicję tajemnicy przedsiębiorstwa. Stanowią ją obecnie (i) informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, (ii) które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji, albo nie są łatwo dostępne dla takich osób, (iii) o ile uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi podjął, przy zachowaniu należytej staranności, działania w celu utrzymania ich w poufności.

Polecamy: Ceny transferowe - jak przygotować firmę do kontroli podatkowej

Ustawa precyzuje także okoliczności, w których pozyskanie, ujawnienie lub wykorzystanie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa jest czynem nieuczciwej konkurencji oraz sytuacje, w których nim nie jest.

REKLAMA

I tak, dla przykładu, pozyskanie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa stanowi czyn nieuczciwej konkurencji, w szczególności gdy następuje bez zgody uprawnionego do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi i wynika z nieuprawnionego dostępu, przywłaszczenia, kopiowania dokumentów, przedmiotów, materiałów, substancji, plików elektronicznych obejmujących te informacje lub umożliwiających wnioskowanie o ich treści.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Określonym sankcjom podlegają osoby, które ujawniają lub wykorzystują informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa, z którą zapoznały się, biorąc udział w rozprawie lub w innych czynnościach postępowania sądowego dotyczącego roszczeń z tytułu czynu nieuczciwej konkurencji polegającego na naruszeniu tajemnicy przedsiębiorstwa albo przez dostęp do akt takiego postępowania, jeżeli w postępowaniu tym została wyłączona jawność rozprawy.

Sankcje

Ustawa rozszerza katalog sankcji cywilnoprawnych za dokonanie czynu nieuczciwej konkurencji polegającego na naruszeniu tajemnicy przedsiębiorstwa. Pozwala, aby sąd zobowiązał pozwanego do podania do publicznej wiadomości informacji o wyroku lub jego treści albo zobowiązał pozwanego do zapłaty na rzecz powoda stosownego wynagrodzenia, nie wyższego niż wynagrodzenie tytułem udzielenia zgody na korzystanie z informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa.

Przedawnienie roszczeń

REKLAMA

W Ustawie zrezygnowano z dotychczasowej regulacji, zgodnie z którą osoby, które świadczyły pracę na podstawie stosunku pracy (lub innego stosunku prawnego) nie mogły, przez okres trzech lat od jego ustania, przekazywać, ujawniać lub wykorzystywać cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa jeżeli zagrażało to lub naruszało interes przedsiębiorcy. Obecnie zakaz ujawnienia lub wykorzystania cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa nie jest ograniczony czasowo.

Jeśli czyn nieuczciwej konkurencji stanowi jednocześnie przestępstwo, roszczenie o naprawienie szkody przedawnia się nie później niż z upływem dwudziestu lat od dnia jego popełnienia. W tym przypadku nie stosuje określonej w art. 442(1) §2 kodeksu cywilnego zasady, zgodnie z którą jeżeli szkoda wynikła z przestępstwa, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem dwudziestu lat od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

Zobacz: Prawo dla firm

Uzasadnienie zmian

Jak wskazano w projekcie Ustawy, celem dyrektywy było ustanowienie minimalnych standardów w zakresie zasad ochrony informacji poufnych przedsiębiorstwa jako narzędzia zarządzania konkurencyjnością oraz innowacyjnością. Istniejące do tej pory państwach członkowskich przepisy krajowe tworzyły nierówny poziom ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa na obszarze UE, co mogło zniechęcać przedsiębiorców do podejmowania działalności o charakterze transgranicznym, a w konsekwencji – wywierać negatywny wpływ na funkcjonowanie wspólnego rynku.

W reakcji na zmiany pojawiają się głosy, że mogą mieć one wpływ na zakres informacji ujawnianych przez oferentów w toku postępowań przetargowych (R. Siwek, Nowa definicja tajemnicy przedsiębiorstwa może wpłynąć na jawność postępowań przetargowych, [w:] Dziennik Gazeta Prawna, 11 września 2018 r., nr 176 s. C7).

Wskazuje się także na problemy interpretacyjne nowych przepisów w kontekście korzystania ze swobody wypowiedzi. (P. Słowik, Wolność wypowiedzi w konflikcie z ochroną tajemnicy przedsiębiorstwa, [w:] Dziennik Gazeta Prawna, 25 września 2018 r., nr 186, s. C3).

Autor: Katarzyna Białek, aplikant adwokacki w kancelarii GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy sp. k.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA