| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiany w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji 2018

Zmiany w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji 2018

4 września 2018 r. weszła w życie ustawa z 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz niektórych innych ustaw („Ustawa”). Dostosowuje ona polskie regulacje do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/943 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic przedsiębiorstwa) przed ich bezprawnym pozyskaniem, wykorzystaniem i ujawnianiem.

Przedawnienie roszczeń

W Ustawie zrezygnowano z dotychczasowej regulacji, zgodnie z którą osoby, które świadczyły pracę na podstawie stosunku pracy (lub innego stosunku prawnego) nie mogły, przez okres trzech lat od jego ustania, przekazywać, ujawniać lub wykorzystywać cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa jeżeli zagrażało to lub naruszało interes przedsiębiorcy. Obecnie zakaz ujawnienia lub wykorzystania cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa nie jest ograniczony czasowo.

Jeśli czyn nieuczciwej konkurencji stanowi jednocześnie przestępstwo, roszczenie o naprawienie szkody przedawnia się nie później niż z upływem dwudziestu lat od dnia jego popełnienia. W tym przypadku nie stosuje określonej w art. 442(1) §2 kodeksu cywilnego zasady, zgodnie z którą jeżeli szkoda wynikła z przestępstwa, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem dwudziestu lat od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

Zobacz: Prawo dla firm

Uzasadnienie zmian

Jak wskazano w projekcie Ustawy, celem dyrektywy było ustanowienie minimalnych standardów w zakresie zasad ochrony informacji poufnych przedsiębiorstwa jako narzędzia zarządzania konkurencyjnością oraz innowacyjnością. Istniejące do tej pory państwach członkowskich przepisy krajowe tworzyły nierówny poziom ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa na obszarze UE, co mogło zniechęcać przedsiębiorców do podejmowania działalności o charakterze transgranicznym, a w konsekwencji – wywierać negatywny wpływ na funkcjonowanie wspólnego rynku.

W reakcji na zmiany pojawiają się głosy, że mogą mieć one wpływ na zakres informacji ujawnianych przez oferentów w toku postępowań przetargowych (R. Siwek, Nowa definicja tajemnicy przedsiębiorstwa może wpłynąć na jawność postępowań przetargowych, [w:] Dziennik Gazeta Prawna, 11 września 2018 r., nr 176 s. C7).

Wskazuje się także na problemy interpretacyjne nowych przepisów w kontekście korzystania ze swobody wypowiedzi. (P. Słowik, Wolność wypowiedzi w konflikcie z ochroną tajemnicy przedsiębiorstwa, [w:] Dziennik Gazeta Prawna, 25 września 2018 r., nr 186, s. C3).

Autor: Katarzyna Białek, aplikant adwokacki w kancelarii GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy sp. k.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »