| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > E-faktury - Polacy nadal niechętni

E-faktury - Polacy nadal niechętni

Polacy są nadal niechętni e-fakturom. Aż 59 procent Polaków nie chce otrzymywać faktur w formie elektronicznej, bo woli mieć wszystkie dokumenty na papierze. Tymczasem, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, e-faktury mają stać się głównym systemem fakturowania w Europie do 2020 roku. 


Zobacz: Faktura elektroniczna - czy skan faktury jest fakturą elektroniczną?

 


Między innymi ze względu na ochronę środowiska, Komisja Europejska ustaliła wytyczne, zgodnie z którymi e-faktura ma się stać główną metodą fakturowania w Europie do 2020 roku. W Polsce, według różnych szacunków, jedynie 10 procent faktur ma formę elektroniczną, podczas gdy w Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi 90 procent. Pod względem popularności e-faktur jesteśmy na ostatnim miejscu w Europie, za takimi krajami jak Bułgaria, Rosja czy Rumunia.


Wierzymy, że połączenie sił przedsiębiorstw, upowszechniających e-fakturę oraz doświadczenia eksperckiego Konfederacji Lewiatan przyczyni się do popularyzacji e-faktury w Polsce. Dzieląc się dobrymi praktykami chcemy zachęcić do faktur elektronicznych zarówno konsumentów, jak i firmy - mówi Jakub Wojnarowski z Konfederacji Lewiatan.


E-faktura


E-faktura to elektroniczny odpowiednik faktury papierowej, zawierający te same dane. Może być ona przekazywana e-mailem, w systemach bankowości elektronicznej lub udostępniana na portalu internetowym. Według obowiązujących przepisów, wystawca elektronicznej faktury zobowiązany jest do zapewnienia autentyczności jej pochodzenia, integralności oraz czytelności.


E-faktury przewyższają faktury papierowe pod wieloma względami - ryzyko utraty lub zgubienia dokumentu elektronicznego jest niższe, czas oczekiwania na rachunek  jest krótszy. Aplikacje do elektronicznych płatności e-faktur pozwalają natomiast na bezpośrednie logowanie się do serwisu płatności elektronicznych, dzięki czemu nie trzeba przepisywać numeru konta czy kwoty. E-faktury zapewniają także większe bezpieczeństwo ochrony danych.


W ramach działalności Komisji Europejskiej prowadzone są działania mające na celu opracowanie paneuropejskiego modelu danych i wymiany e-faktur, zarówno pomiędzy podmiotami biznesowymi (B2B), jak i administracją publiczną (B2G).


Zobacz: Faktura elektroniczna - czy skan faktury jest fakturą elektroniczną?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »