REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PwC: gospodarce potrzeba wizji zrównoważonego rozwoju

REKLAMA

W Polsce brakuje zachęt do stałej edukacji dorosłych, innowacyjności oraz aktywizacji niepełnosprawnych - takie główne wnioski zawarto w zaprezentowanym w Warszawie raporcie firmy PwC "Wizja zrównoważonego rozwoju dla polskiego biznesu 2050".

Raport to efekt współpracy firmy doradczej PwC, Ministerstwa Gospodarki i Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Dokument tworzono od marca 2011 roku przy udziale 150 przedstawicieli krajowych firm i instytucji.

REKLAMA

REKLAMA

"Wyzwania ostatniego okresu, ciągła i szybka zmiana okoliczności gospodarczych sprawia, że rośnie rola sprawnej komunikacji społecznej. Raport PwC w części realizuje te potrzeby" - powiedziała podczas prezentacji raportu podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Grażyna Henclewska.

"Diagnozując stan wyjściowy stwierdziliśmy, że od wielu lat Polska ma najniższy wskaźnik zaufania społecznego (wzajemnego) w Europie. Dodatkowo krajowi brakuje infrastruktury, mamy ją na poziomie 20 proc. średniej unijnej. Oficjalny wskaźnik bezrobocia wynosi 12 proc., ale wskaźnik osób nieaktywnych zawodowo jest w Polsce dwukrotnie większy. W naszym kraju pracuje 20 proc. niepełnosprawnych, natomiast w UE - ponad 50 proc. - wyliczała współautorka raportu Aleksandra Stanek-Kowalczyk z PwC.

Stwierdziła, że chociaż perspektywa roku 2050 wydaje się bardzo odległa, wiele działań należy rozpocząć już dzisiaj, a dotyczy to zarówno zmian w systemach i strukturze np. w sektorze energetycznym, ale też postaw i zachowań.

PwC poinformował, że przygotowanie raportu wiązało się z przeprowadzeniem 14 spotkań dialogowych z udziałem 150 osób. Gospodarzami sesji było 9 różnych organizacji zaś w spotkaniach prezesów wzięło udział 42 szefów dużych firm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Ten proces nie był łatwy, ale zrealizowaliśmy go w tempie budzącym uznanie w innych krajach, które od lat pracują nad takimi raportami" - powiedziała podczas prezentacji Mirella Panek Owsiańska z Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Z raportu wynika, że środowiska biznesowe widzą swoją rolę w inicjowaniu dialogu i współpracy wewnątrz i na zewnątrz organizacji, współpracy ze szkolnictwem, stwarzaniu warunków umożliwiających godzenie ról społecznych i zawodowych oraz promocji i wdrażaniu rozwiązań i technologii przyjaznych dla środowiska.

 

Przedstawiciele biznesu zadeklarowali też chęć współpracy i dzielenia się doświadczeniami z administracją publiczną w podnoszeniu poziomu przejrzystości i etyki w biznesie oraz w promowaniu odpowiedzialności społecznej w biznesie.

REKLAMA

"Biznes staje się partnerem, ma nie tylko obowiązki, ale i prawa" - podsumował Jacek Misiak z Ministerstwa Gospodarki. Jego zdaniem w raporcie słusznie położono nacisk na edukację i zmiany wzorców zachowania konsumentów, bo od tego zależą zmiany w gospodarce.

Zadaniem raportu było włączenie środowiska biznesu w dyskusję o wyzwaniach stojących przed Polską, uwzględnienie postulatów tego środowiska w rządowych planach strategicznych oraz opracowanie dokumentu zawierającego wskazówki i inspiracje dla firm przygotowujących plany strategiczne.

Pod koniec spotkania związanego z prezentacją raportu przedstawiciele 41 firm podpisali się pod deklaracją na rzecz zrównoważonego rozwoju. Potwierdzili zaangażowanie w działania zmierzające do osiągnięcia celów strategicznych zawartych w raporcie "Wizja zrównoważonego rozwoju dla polskiego biznesu 2050".

"Wizja 2050" definiuje najważniejsze wyzwania i wskazuje konkretne działania niezbędne do realizacji celów zrównoważonego rozwoju w sześciu głównych obszarach: kapitał społeczny, kapitał ludzki, infrastruktura, zasoby naturalne, energia, a także jakość państwa i instytucji publicznych.

Forum Odpowiedzialnego Biznesu utworzone w 2000 roku jest organizacją pozarządową, która zajmuje się upowszechnianiem społecznej odpowiedzialności biznesu.

Firma doradcza PwC działa w 158 krajach, zatrudnia 169 tysięcy osób oferując usługi z zakresu audytu, doradztwa biznesowego oraz doradztwa podatkowego i prawnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA