REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Boni: zmiany w składkach rentowych nie spowodują wzrostu bezrobocia

REKLAMA

Podwyżka składki rentowej nie przyniesie negatywnych skutków - uważa minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Nie wyklucza również liberalizacji kodeksu pracy.

Michał Boni przekonywał w Tok FM, że zmiany w wysokości składki rentowej, zapowiadane w expose premiera Donalda Tuska, nie będą miały efektów ubocznych w postaci spadku zatrudnienia. "Wszystkie analizy zostały wykonane i nie mam takiego przekonania, że powinno to przynieść negatywne skutki" - powiedział.

REKLAMA

REKLAMA

Boni uzasadniał konieczność podwyższenia składki rentowej potrzebą zbilansowania się środków w funduszach ZUS. "To jest sytuacja, w której składka rentowa była przez wiele lat na określonym poziomie i w roku 2007, i później, konsekwentnie w połowie 2008 została zmniejszona. Radykalnie i chyba na zbyt dużą skalę, zbyt hojnie" - argumentował minister.

"Polscy przedsiębiorcy, jeśli mogliby ograniczać w jakiejś większej skali swoje zatrudnienie, to dlatego, że są problemy w gospodarce europejskiej, a nie dlatego, że nie mogą sprzedać swoich towarów, ani dlatego, że koszty pracy są za wysokie" - powiedział. Zdaniem Boniego polskie przedsiębiorstwa są konkurencyjne, wskazywał na analizy, które prognozują wynik gospodarczy w trzecim kwartale na poziomie 3,7-4 proc.

Po zapowiedziach podwyższenia składki rentowej obawy, że utrzymanie zatrudnienia przy podwyższonych kosztach może być trudne, wyrażali pracodawcy.

REKLAMA

Minister Boni nie wykluczył liberalizacji kodeksu pracy i wydłużenia czasu obowiązywania elastycznych form zatrudnienia wprowadzonych w poprzedniej kadencji rządu, tzw. "pakietu antykryzysowego". "To jest kwestia do dyskusji. (...) Jeśli pracodawcy ten temat wniosą, to na pewno rząd będzie to brał bardzo poważnie pod uwagę" - powiedział. Dodał, że w ciągu najbliższych tygodni rząd wybierze priorytety, na których skoncentrują się pierwsze działania rządu w dziedzinie rozwiązań legislacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister odniósł się również do planów obciążenia umów o dzieło składką ubezpieczeniową. Przekonywał, że rozwiązanie to nie tylko poprawi sytuację ZUS, ale również ewidentnie wpłynie na emeryturę osób, których podstawą zatrudnienia są umowy cywilnoprawne. "Interes będzie obopólny" - podsumował Boni.

Objaśniał też pomysł odejścia od procentowej waloryzacji emerytur: "Na tym polega istota waloryzacji kwotowej, że ona tworzy taki prymat wobec tych, którzy mają niższe emerytury. (...) To jest element swoistej umowy społecznej na czas kryzysu. Chcielibyśmy, żeby ci, którzy mają niższe świadczenia, mogli być w trochę lepszej kondycji, poprawiając swoje warunki dzięki tej waloryzacji kwotowej w tym czasie kryzysu, niż ci, którzy mają świadczenia wyższe". Minister podkreślił, że zmiany w wypłatach emerytur nie przyniosą budżetowi oszczędności, zmieni się jedynie model przyznawania waloryzacji.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA