REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmom łatwiej pozyskać finansowanie

REKLAMA

Firmom łatwiej pozyskać finansowanie, ale politycy nie ułatwiają przedsiębiorcom działalności - stwierdzili we wtorek ekonomiści oraz przedsiębiorcy podczas konferencji "Co czeka gospodarkę Polski i Europy?"

Debatę zorganizowaną w Warszawie dla uczczenia polskiej prezydencji przygotowała ACCA, międzynarodowa organizacja zawodowa skupiająca specjalistów z zakresu rachunkowości i finansów. Organizacja liczy ponad 140 tys. członków i jest obecna w 170 krajach.

REKLAMA

 

Jednym tematów debaty był dostęp przedsiębiorstw do finansowania po kryzysie finansowym.

 

"W czasie kryzysu dużo trudniej pozyskuje się kapitał, bo po pierwsze ilość środków, które oferują banki jest mniejsza, po drugie koszt finansowania z reguły jest wyższy, a banki żądają wyższych zabezpieczeń" - powiedziała PAP szefowa ACCA Polska Ilona Weiss.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Jak dodała, są jednak inne źródła finansowania, m.in. z rynku obligacji czy IPO (oferta publiczna - PAP). "Można powiedzieć, że obecnie najtrudniejszy moment na pozyskanie finansowania już minął" - stwierdziła.

 

Jej zdaniem, jeśli rynki finansowe mają zaufanie do zarządu, strategii i samej spółki, to finansowanie zawsze się znajdzie i to na bardzo przyzwoitym poziomie.

 

"W tej chwili mamy też dobry moment na pozyskiwanie finansowania z rynku obligacji, zwłaszcza korporacyjnych" - dodała Weiss.

 

W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw mogą one liczyć na finansowanie bankowe - jeśli jak wskazała Weiss - mają dobrą "historię kredytową", oraz finansowanie przez różnego rodzaju fundusze typu venture capital ( forma finansowania innowacyjnych, a przez to obarczonych ryzykiem, projektów inwestycyjnych - PAP).

 

"Warunkiem jest jednak pomysł inwestycyjno-rozwojowy, który zainteresuje potencjalnego inwestora, decydującego się wyłożyć pieniądze" - powiedziała.

 

Dodała, że tego rodzaju finansowanie może sprawić, że mała firma przekształci się w firmę dużą.

 

"Takie finansowanie pozwala spółkom wznieść się na zupełnie inny poziom działalności. Jeden projekt zrealizowany z sukcesem potrafi spowodować, że to przedsiębiorstwo z małego staje się średnim, albo wręcz dużym" - podkreśliła.

 

Weiss przyznała jednak, że z jej informacji wynika, że znaczna część małych i średnich przedsiębiorców nie zna innego finansowania niż bankowe. "Bardzo często polscy przedsiębiorcy mają bardzo dobre pomysły, ale spotykają się z barierą kapitałową. Dla nich zawsze tą barierą jest bank" - stwierdziła.

 

Jak powiedziała PAP główna ekonomistka PKPP Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw na razie nie myślą o ruszeniu z większymi inwestycjami, więc nie zabiegają o finansowanie. "Firmy na razie czekają z inwestycjami, ale nawet gdyby się nie bały (obecnej sytuacji na rynku - PAP), to mają duże pieniądze na kontach" - powiedziała ekonomistka Lewiatana.

 

Jej zdaniem, firmy mogą ruszyć z większymi inwestycjami dopiero, gdy sytuacja na rynkach się uspokoi. "Z rozmów z przedsiębiorcami wynika, że planowali oni w drugiej połowie tego roku inwestycje na dużą skalę, ale tego nie zrobią, bo mamy dużą niepewność na rynku i nie wiadomo, jak się to wszystko skończy. Co stanie się dalej na rynkach walutowych, czy polski budżet nie tąpnie, mimo że dotychczas jest pod kontrolą i jakie będą efekty na rynku finansowym w przypadku upadku Grecji" - powiedziała Starczewska-Krzysztoszek.

 

Podczas debaty paneliści rozmawiali również m.in. o dokończeniu wdrażania jednolitego rynku w UE oraz o barierach ustawodawczych dla przedsiębiorców.

 

"Z naszych obserwacji i badań wynika, że ponad 90 proc. problemów polskich przedsiębiorców jest bezpośrednio związanych ze złym stanowienia prawa" - powiedział szef Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Jak dodał, po wygranych wyborach politycy +niespecjalnie+ interesują się tym, co mają załatwić, ale tym, w jaki sposób wygrać kolejne wybory.

 

Wiceprezes firmy doradczej Deloitte, Rafał Antczak dodał, że przy stanowieniu prawa rządzący często nie korzystają z odpowiednich analiz, które pokazywałyby koszty i korzyści wprowadzanych ustaw. "W Polsce mamy słabą jakość stanowienia prawa, mimo że mamy bardzo rozwiniętą biurokrację" - ocenił Antczak.

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA