| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ekonomiści: wzrost cen produkcji może wpłynąć na inflację

Ekonomiści: wzrost cen produkcji może wpłynąć na inflację

Styczniowy wzrost cen produkcji przemysłowej może wpłynąć na podwyżki cen artykułów konsumpcyjnych. Rada Polityki Pieniężnej dostała do ręki argument za podwyżką stóp procentowych - uważają ekonomiści.

Jabłoński jest przekonany, że wzrost kosztów produkcji pośrednio rzutuje na wartość cen artykułów konsumpcyjnych. "Korelacja będzie taka, że jeśli koszty produkcji są wyższe, to wzrosną również ceny końcowe artykułów finalnych tej produkcji. Pewnie nie w ten sam sposób, czyli nie o 6,2 proc., ale w jakimś tam zauważalnym stopniu" - ocenia Jabłoński.

Dla ekonomisty z banku ING BSK Rafała Beneckiego wysoki wskaźnik PPI wynika z wysokich cen surowców i podwyżki VAT. Jego zdaniem można się spodziewać dalszego wzrostu tego indeksu. "Oczekiwania inflacyjne firm są teraz praktycznie rekordowo wysokie. Co prawda one nie będą się przekładać na ceny detaliczne z uwagi na pewną barierę popytu, która wciąż istnieje, jednak będą wpływać na indeks CPI" - uważa Benecki.

Ekonomista podkreślił, że styczniowy wzrost inflacji CPI (o 3,8 proc. rdr) jest argumentem dla RPP za podwyżką stóp procentowych. Równie ważne są także oczekiwania rynków finansowych co do podwyżek. Benecki zwrócił uwagę, że brak podwyżki mógłby osłabić złotego. "W warunkach tak wysokich cen surowców na świecie, RPP wolałaby tego uniknąć - mocny złoty nieco kompensuje wysokie ceny surowców. Spodziewam się podwyżki w marcu o 25 pkt." - zaznaczył ekonomista.

Dodał, że pozytywne dane o produkcji świadczą o kontynuacji dobrej koniunktury.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »