REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd o rozwiązaniach dotyczących usuwania skutków powodzi

REKLAMA

Rząd przedstawił projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach, związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 roku.

CIR poinformowało PAP, że projektowane zmiany mają na celu m.in. pomoc pracodawcom prowadzącym działalność gospodarczą, którzy - z powodu powodzi - musieli przerwać lub ograniczyć swoją działalność.

REKLAMA

Rząd - z uwagi na konieczność sprawnego i szybkiego zapewnienia usuwania skutków powodzi - zobowiąże organy administracji publicznej do załatwiania spraw związanych z usuwaniem skutków powodzi w pierwszej kolejności i bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie miesiąca od dnia wszczęcia postępowania.

Projekt przewiduje także, iż Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny, sądy powszechne i wojewódzkie sądy administracyjne będą rozpoznawać sprawy związane z usuwaniem skutków powodzi w pierwszej kolejności.

REKLAMA

W projekcie zapisano też szereg rozwiązań, mających na celu ułatwienie usuwania szkód w zalanych budynkach. Przewiduje się m.in. umożliwienie dokonania spłaty komercyjnego kredytu zaciągniętego na remont lub budowę lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, które następnie zostały uszkodzone wskutek powodzi - z kredytu udzielonego na zasadach preferencyjnych (z zastosowaniem dopłat z budżetu państwa do ich oprocentowania).

W projektowanej ustawie zapisano również rozwiązanie, przewidujące uznanie za usprawiedliwioną nieobecność pracownika w pracy, w przypadku faktycznej niemożności jej świadczenia ze względu na powódź. Wówczas pracownik zachowuje prawo do odpowiedniej części minimalnego wynagrodzenia, wypłacanego przez pracodawcę przez okres nie dłuższy niż dziesięć dni roboczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt stanowi też, że z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych środki mogą być przeznaczone na cele związane z pomocą i likwidacją skutków powodzi na rzecz pracowników innego pracodawcy.

Dopuszcza się również możliwość umarzania w całości lub w części wraz z odsetkami pożyczek przyznanych przed powodzią ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych osobom niepełnosprawnym na działalność gospodarczą lub rolniczą i zakładom pracy chronionej.

REKLAMA

Analogiczne rozwiązanie zostało przewidziane w przypadku pożyczek udzielanych przez starostów osobom bezrobotnym na sfinansowanie kosztów szkolenia w celu umożliwienia podjęcia lub utrzymania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, jeżeli miejsce pracy uległo zniszczeniu wskutek powodzi. Umorzenia pożyczki wraz z odsetkami dokonywać będzie starosta w drodze decyzji na wniosek pożyczkobiorcy lub z urzędu w wypadku śmierci pożyczkobiorcy.

W projekcie zaproponowano również, aby starosta mógł na wniosek poszkodowanego przyznać mu prawo do zasiłku dla bezrobotnych za okres poprzedzający dzień zarejestrowania się tej osoby w powiatowym urzędzie pracy, jeżeli opóźnienie w rejestracji spowodowane było powodzią.

Projekt przewiduje też, iż w przypadku pracodawcy prowadzącego działalność gospodarczą, który wskutek powodzi zaprzestał przejściowo prowadzenia tej działalności lub istotnie ograniczył jej prowadzenie i nie posiada środków na wypłatę pracownikom wynagrodzenia, możliwe będzie uzyskanie nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Propozycja zakłada ponadto możliwość korzystania ze zwolnień: z opłaty skarbowej dotyczącej dokumentów i czynności podejmowanych w sprawach związanych z powodzią, od podatku dochodowego w zakresie: nieodpłatnego świadczenia otrzymanego przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych albo od osób prawnych na usuwanie skutków powodzi, darowizny otrzymanej przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych na usuwanie skutków powodzi, kwoty umorzonych pożyczek przyznanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych osobom niepełnosprawnym - na działalność gospodarczą oraz zakładom pracy chronionej - na cele inwestycyjne, jeżeli w związku z powodzią nastąpiła utrata możliwości spłaty tych pożyczek, od podatku od spadków i darowizny otrzymanej przez osoby fizyczne poszkodowane w wyniku powodzi.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA