REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy: plan konsolidacji to ramy bez konkretów

REKLAMA

Plan konsolidacji finansów publicznych to dokument zawierający jedynie ogólne ramy, które trzeba wypełnić konkretami - ocenili na konferencji przedstawiciele pracodawców i izb handlowych zrzeszonych w Kongresie Przedsiębiorczości.

Oceniając przedstawiony przez premiera plan konsolidacji finansów publicznych Łukasz Adamczyk z Polskiej Rady Biznesu powiedział, że "plan konsolidacji to dokument niekonkretny i nieprecyzyjny". Zaznaczył, że przedsiębiorcy zrzeszeni w Kongresie deklarują współpracę z rządem, by "wypełnić te ramy konkretnymi rozwiązaniami".

REKLAMA

REKLAMA

"Cieszy przyjęta w planie konsolidacji reguła wydatkowa, zapowiedź lepszego zarządzania płynnością w sektorze publicznym, propozycje dotyczące reform emerytalnych" - powiedział Adamczyk. Zaznaczył jednak, że "przedsiębiorcy oczekują w tym zakresie większej determinacji ze strony rządu w sprawie reformy KRUS i rozszerzenia systemu powszechnego systemu ubezpieczenia społecznego".

"Postulujemy stopniowe ograniczenie do niezbędnego minimum wszelkich odstępstw i objęcie wszystkich obywateli jednolitym systemem trójfilarowym. Dzielenie społeczeństwa na grupy zawodowe w ramach systemu emerytalnego jest anachronizmem" - mówili przedsiębiorcy. Zdecydowanie negatywnie ocenili też propozycję resortu pracy ograniczającą udział w przyszłych emeryturach Otwartych Funduszy Emerytalnych na rzecz ZUS. Opowiedzieli się natomiast za przesunięciem wieku emerytalnego z obecnych 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) na 67 lat dla wszystkich.

Zdaniem członków Kongresu proponowane przez rząd reformy emerytalne nie przygotowują też Polski do czekających nas zmian demograficznych.

REKLAMA

Przedsiębiorcy podkreślali, że po światowym kryzysie Polska ma szansę na wyraźny wzrost gospodarczy. Zaznaczali jednak, że to od rządu zależy jego skala. Przedstawili propozycje, które ich zdaniem umożliwią przedsiębiorcom uzyskiwanie coraz lepszych wyników w biznesie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz wyjaśniała, że przedsiębiorcy oczekują od rządu, by skuteczniej podejmował działania ograniczające wymogi administracyjne stawiane przed prowadzącymi firmy, czyli deregulację gospodarki. Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik wskazywał na konieczność wprowadzenia zmian w systemie edukacji tak, by bardziej odpowiadał on potrzebom przedsiębiorców. Członek zarządu polsko-niemieckiej Izby Gospodarczej Christian Schell wskazał na konieczność jak najszybszego przyjęcia przez rząd spójnego programu promocji polskich firm za granicą.

Przewodniczący Kongresu i prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzej Malinowski poinformował, że w ostatnim tygodniu czerwca zostanie zwołany II Kongres Przedsiębiorczości. Jego tematem przewodnim ma być "Koniec kryzysu - czas na przyśpieszenie. Szanse rozwojowe dla polskiej gospodarki na najbliższe lata".

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA