| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie będzie wolnego w święto Trzech Króli

Nie będzie wolnego w święto Trzech Króli

Sejm odrzucił oba projekty ustaw, które miały przywrócić dzień wolny od pracy w przypadające 6 stycznia święto Trzech Króli. Przepadły zarówno projekt obywatelski, jak i autorstwa PiS. Wnioski o ich odrzucenie w pierwszym czytaniu zgłosiła PO.

Rybicki podkreślił, że Polski, jako kraju "na dorobku", "biedniejszego niż pozostałe kraje europejskie" nie stać na utratę tego dnia. Przytoczył szacunki Ministerstwa Finansów, które wskazują, że gdyby już w tym roku święto Trzech Króli było dniem wolnym od pracy to produkcja sprzedana przemysłu w styczniu tego roku spadłaby nie o 15,3 proc. - jak podał GUS - tylko o 17,9 proc. Rybicki mówił też, że "PO dobrze rozumie znaczenie religii w życiu człowieka i narodów" jednak - jak dodał - "wyznawanie wiary nie wymaga dni wolnych od pracy i zajęć szkolnych".

Do poparcia projektów gorąco namawiał PiS. "Pamiętajmy, że to najstarsze ze świąt chrześcijańskich to święto, które było obchodzone wcześniej niż Boże Narodzenie. Nie brońmy więc gomułkowskiego kalendarza świątecznego i nie wyolbrzymiajmy skutków finansowych związanych z jego wprowadzeniem" - mówiła Elżbieta Rafalska (PiS).

"Polacy, mówiąc, że chcą mieć dzień wolny 6 stycznia, nie mówią, że nie chcą pracować, chcą godnie to święto obchodzić: rodzinnie, nie w pośpiechu, z uczestnictwem w mszy św. (...) Czy wielowiekowa tradycja, nasze przywiązanie nie ma dla państwa żadnej wartości?" - pytała Rafalska. Według niej rządowa ocena skutków finansowych ustawy jest przesadzona.

PSL chciało skierowania projektów do komisji. Franciszek Stefaniuk (PSL) powiedział, że trudno się zgodzić z ekonomicznym uzasadnieniem dla odrzucenia projektów. "Kiedyś był taki czas, kiedy pracowaliśmy w Polsce w niedziele, w soboty, potem zaniechano pracy w niedziele, wprowadzono wolne soboty i gospodarka funkcjonowała" - mówił Stefaniuk. "Kiedyś w ZSRR co dziesiąty dzień był wolnym od pracy, a gospodarka jakoś nie rozwinęła się bardzo mocno" - dodał. Podkreślił też, że w kwestiach wartości PSL ma swoje, odrębne od PO zdanie i nie wiążą go w tych sprawach koalicyjne ustalenia.

Lewica zapowiadała, że w sprawie wolnego w święto Trzech Króli nie poprze ani wniosków PO, ani PiS-u.

Izabela Jaruga-Nowacka (Lewica) przypomniała, że gdy obywatelski projekt ws. dnia wolnego w święto Trzech Króli po raz pierwszy trafił do Sejmu, SLD przez szacunek dla inicjatywy obywatelskiej nie wnioskował o jego odrzucenie. Przypomniała też, że Lewica zgłaszała wówczas propozycję modyfikacji tego projektu tak, aby jeden dzień dodatkowego urlopu przysługiwał każdemu pracownikowi w dowolnym czasie, bez względu na jego wyznanie, ale propozycja ta nie zyskała poparcia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »