| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ustawy antykryzysowe mogą być głosowane na tym posiedzeniu Sejmu

Ustawy antykryzysowe mogą być głosowane na tym posiedzeniu Sejmu

Rządowy pakiet ustaw antykryzysowych jeszcze podczas tego posiedzenia Sejmu może być głosowany. Przedtem jednak komisje finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny muszą zaopiniować poprawki zgłoszone przez posłów we wtorek, w drugim czytaniu projektów.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Agnieszka Chłoń-Domińczak mówiła, że decyzja pracowników o uelastycznieniu czasu pracy potrzebna jest też do ograniczenia czasu pracy na pół roku. "Ten okres nie będzie wliczany do czasu pracy potrzebnego do uzyskania emerytur pomostowych. Trzeba będzie o te kilka miesięcy dłużej przepracować, ale to też jest decyzja pracowników" - podkreślała.

Zgodnie z projektem, aby firma mogła skorzystać z pomocy publicznej, spadek przychodów musi osiągnąć 25 proc. w ciągu trzech miesięcy. Przedsiębiorca który skorzystał z pomocy publicznej po 1 lutego 2009 r., będzie objęty ustawą dopiero po 12 miesiącach.

Zapisy dotyczące pomocy publicznej dla firm muszą uzyskać akceptację Komisji Europejskiej. Chłoń-Domińczak poinformowała, że rząd już stara się o taką notyfikację, by jak najszybciej pomoc mogła trafić do firm. Według niej procedura w KE może potrwać tylko miesiąc.

Według wiceministra finansów Macieja Grabowskiego, zmiany proponowane przez rząd zawierają większość ustaleń uzgodnionych między partnerami społecznymi w Komisji Trójstronnej. Według niego do zrealizowania pozostają jedynie punkty dotyczące podwyższenia płacy minimalnej do wysokości połowy przeciętnego wynagrodzenia(obecnie rząd proponuje 40 proc. - PAP) i ustawy kominowej ograniczającej zarobki w przedsiębiorstwach państwowych. Projekt dotyczący tych zmian powinien być gotowy pod koniec roku.

Jeśli komisje, które spotykają się w środę w południe, zdążą przygotować sprawozdanie o zgłoszonych poprawkach, Sejm mógłby głosować pakiet jeszcze podczas obecnego posiedzenia, trwającego do czwartku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »