| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy zakładają przedszkola za pieniądze z UE

Firmy zakładają przedszkola za pieniądze z UE

Dziewięć przedszkoli powstanie za pieniądze Europejskiego Funduszu Społecznego. Na zakładanie przyzakładowych placówek dla małych dzieci w latach 2007–2013 jest ponad 9 mln euro.

W ramach projektów można sfinansować zakup lub leasing pojazdu albo sprzętu, mebli, a także koszty drobnych remontów. Na takie wydatki można przeznaczyć maksymalnie 15 proc. wartości projektu.

Przedszkola będą finansowane z EFS przez dwa lata. Wnioskodawcy musieli przedstawić pomysł na dalsze finansowanie utworzonej placówki. Projektodawcy zapewniali, że będą się starać o przyznanie dotacji z urzędu gminy lub sfinansują przedszkole z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Zdaniem Aliny Kozińskiej-Bałdygi, prezes Fundacji Inicjatyw Oświatowych, największym problemem przedszkoli tworzonych za pieniądze z UE jest utrzymanie stabilności ich finansowania po zakończeniu realizacji projektu.

- Dotacja na przedszkola pochodzi z budżetu własnego gminy, a to nie jest dobre rozwiązanie. Powinno być choćby minimalne dofinansowanie z budżetu państwa. System finansowania edukacji małych dzieci wymaga zmian i mam nadzieję, że wymusi je Unia Europejska - mówi Alina Kozińska-Bałdyga.

MPiPS zorganizuje kolejny konkurs na zakładanie firmowych przedszkoli w przyszłym roku. Problemem jest to, że na Poddziałanie 1.3.2 PO KL w latach 2007-2013 jest przeznaczone nieco ponad 9 mln euro. Została więc już wydana prawie połowa całej puli.

59,4 proc.

dzieci w wieku 3-6 lat uczęszcza do przedszkoli

Beata Lisowska

beata.lisowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK