REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury pomostowe: powstał poradnik dla firm

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska

REKLAMA

Resort pracy i Centralny Instytut Ochrony Pracy przygotowały specjalną instrukcję dla firm, które muszą sporządzić wykazy stanowisk uprawniających do emerytur pomostowych.

Od przyszłego roku pracodawcy zatrudniający osoby mające prawo do emerytur pomostowych muszą opłacać za nie dodatkowe składki do Funduszu Emerytur Pomostowych. Muszą też przygotować wykaz wszystkich stanowisk, na których jest wykonywana praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Pracodawcy wielokrotnie sygnalizowali, że mają ogromne problemy z ustaleniem stanowisk uprawniających do emerytur pomostowych. Także związki zawodowe domagały się określenia jednoznacznych kryteriów, jakie muszą spełnić takie stanowiska.

REKLAMA

To właśnie stało się powodem, że resort pracy oraz CIOP przygotowały specjalny poradnik Zasady kwalifikacji prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze. Informujemy o tym jako pierwsi i umieszczamy go na naszej stronie internetowej.

Ustalanie stanowisk

Pracodawcy, chcąc przygotować wykaz stanowisk pracy, będą musieli sprawdzić, czy w prowadzonym przez nich przedsiębiorstwie występują prace wymienione w dwóch załącznikach do ustawy o emeryturach pomostowych. Autorzy poradnika zwracają uwagę, że pracodawcy nie powinni mieć problemu z oceną czynników ryzyka związanych z pracą pod ziemią, pod wodą, na wodzie czy w powietrzu. Większe kłopoty pojawią się w przypadku prac mających związek z procesami technologicznymi.

Pomiary na stanowiskach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pracodawcy będą musieli badać obciążenia pracowników na konkretnym stanowisku pracy. Może się okazać, że osoby wykonujące ten sam zawód, i to w tym samym przedsiębiorstwie, nie muszą mieć takich samych praw do emerytury pomostowej. W praktyce więc pracodawca będzie musiał sprawdzić, w jakiej temperaturze pracownik wykonuje pracę i jaki jest efektywny wydatek energetyczny przy jej wykonywaniu.

Na przykład o pracy w warunkach gorącego mikroklimatu będzie można mówić, jeśli temperatura powietrza spowodowana procesami technologicznymi przekracza 26 stopni C lub osoba taka pracuje bezpośrednio w pobliżu np. pieca. Poradnik wskazuje pracodawcom nie tylko metody pomiaru i oceny obciążenia pracowników wykonujących ciężką pracę fizyczną w gorącym mikroklimacie, ale także jakie parametry muszą spełniać urządzenia do ich przeprowadzenia. Jednocześnie pracodawcy muszą zwrócić uwagę, że jeśli pracownik wykonuje pracę w kilku pomieszczeniach, w których jest różna temperatura, to trzeba określić średnią. Taką średnią trzeba ustalić w przypadku piekarza, który przenosi wypieki z gorącego pieca do chłodniejszych magazynów. W poradniku np. można także znaleźć przykłady wyznaczania wydatku energetycznego i procedury takiego pomiaru.

O wiele łatwiej z zakwalifikowaniem miejsc pracy będą mieć przedsiębiorcy, których pracownicy wykonują prace w zimnym mikroklimacie. Do stanowisk uprawniających do emerytury pomostowych zostały bowiem zaliczone te, gdzie panuje temperatura poniżej 0 stopni. W praktyce oznacza to, że wszyscy pracownicy chłodni uzyskają prawo do emerytur pomostowych.

Sprawność psychofizyczna

Inne zasady będą obowiązywać przy ustalaniu stanowisk osób wykonujących prace o szczególnym charakterze. Osoby je wykonujące będą oceniane pod względem umiejętności dokonywania trafnej oceny sytuacji oraz samodzielności i trafności podejmowania decyzji. Równocześnie osoby wykonujące prace trudne i niebezpieczne muszą być badane pod kątem sprawności sensomotorycznej. Na przykład piloci czy maszyniści badani są na ostrość wzroku czy widzenie głębi umożliwiające ocenę odległości. Równocześnie przy pracy o szczególnym charakterze znaczenie mają zdolności wrodzone, takie jak podzielność uwagi, dobra pamięć czy wyobraźnia przestrzenna. Jednak w odróżnieniu od pracy w szczególnym charakterze, podstawą do określenia stanowisk uprawniających do emerytur pomostowych nie będą badania pracownika, lecz wykaz prac o szczególnym charakterze jednoznacznie określający, kto wykonuje taką pracę.

Emerytury pomostowe - obowiązki pracodawców 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

BoŻena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA