| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > UOKiK w sprawie wsparcia dla przedsiębiorstw w czasie kryzysu

UOKiK w sprawie wsparcia dla przedsiębiorstw w czasie kryzysu

Do 500 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorstwa - to tylko jedno z rozwiązań antykryzysowych zaproponowanych przez Komisję Europejską. Aby skorzystać z nowych możliwości i udogodnień państwa członkowskie muszą do 31 lipca zgłosić KE do akceptacji wykaz odpowiednich programów pomocowych.

- zmiany wymogów w zakresie pomocy państwa na wspieranie kapitału podwyższonego ryzyka - do 31 grudnia 2010 roku zostaje podniesiony pułap bezpieczeństwa dla inwestycji kapitału podwyższonego ryzyka w celu wypełnienia zwiększonej, na skutek kryzysu, luki kapitałowej z 1,5 mln euro (określony w Wytycznych wspólnotowych w sprawie pomocy państwa na wspieranie inwestycji kapitału podwyższonego ryzyka w małych i średnich przedsiębiorstwach) do 2,5 mln euo na małe i średnie przedsiębiorstwa w okresie dwunastu miesięcy. Wymagany wkład własny inwestorów prywatnych zostaje obniżony z 50 do 30 proc. Państwa członkowskie mogą dostosować zatwierdzone już programy do nowych udogodnień;

- zmiany wymogów w zakresie pomocy państwa w formie ubezpieczeń krótkoterminowych kredytów eksportowych - tymczasowe dostosowanie Komunikatu Komisji dotyczącego krótkoterminowych ubezpieczeń kredytów eksportowych poprzez uproszczenie reguł obowiązujących przy użyciu "klauzuli zwalniającej", która pozwala na objęcie ryzyka rynkowego pomocą publiczną. Państwo członkowskie musi wykazać nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynku, tzn. brak możliwości ubezpieczenia ryzyka na prywatnym rynku ubezpieczeniowym, poprzez dostarczenie dowodu na przykładzie jednego dużego, znanego, międzynarodowego, prywatnego ubezpieczyciela kredytów eksportowych, jednego krajowego ubezpieczyciela kredytów oraz czterech eksporterów o ugruntowanej pozycji, którzy przedstawią dowody odmowy ubezpieczenia.

Wszystkie wymienione środki pomocowe muszą być notyfikowane Komisji, która zobowiązała się do szybkiego podejmowania decyzji. Pomoc państwa może być przyznana przedsiębiorstwom, które nie były zagrożone przed 1 lipca 2008 roku, ale które później znalazły się w trudnej sytuacji w wyniku kryzysu. Nowe narzędzia będą stosowane do 31 grudnia 2010 roku. Ze względów praktycznych dogodniejszą formą wprowadzenia w życie nowych środków pomocowych będą programy pomocowe - w przypadku pomocy do 500á000 euro jest to warunek konieczny. Ponadto do 31 lipca 2009 roku każde państwo członkowskie musi przedłożyć Komisji wykaz programów, które przewiduje wprowadzić na podstawie zmienionych przepisów.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »