| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Organizacje przedsiębiorców o korzyściach wejścia Polski do UE

Organizacje przedsiębiorców o korzyściach wejścia Polski do UE

Większy napływ inwestycji zagranicznych, dostęp do dużego rynku unijnego oraz fundusze europejskie wspomagające rozwój biznesu - to zdaniem organizacji przedsiębiorców główne zalety wejścia Polski do Unii Europejskiej.

"Ponadto wahania kursu walut utrudniają właściwe planowanie gospodarcze. Jest to istotna przeszkoda w prawidłowym funkcjonowaniu firmy. Gdy przedsiębiorcy będą mogli łatwiej przewidzieć wysokość swoich przychodów i kosztów, będą mogli realizować długookresowe strategie działania, dotyczące m.in. inwestycji i alokacji kapitału" - dodał prezydent KPP.

Wśród ważnych aktów prawnych, które ułatwiły życie przedsiębiorcom po wejściu Polski do UE, Malinowski wymienił: ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, nowelizację Kodeksu spółek handlowych oraz ustawę w sprawie szczególnych zasad przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Jego zdaniem, ostatni akt prawny uprości i przyspieszy prace związane z przygotowaniem inwestycji drogowych. "Ustawa ma również duże znaczenie ze względu na planowane w Polsce Euro 2012" - podkreślił.

Wejście w życie w lipcu 2004 r. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej Malinowski określił jako "przełom w sposobie traktowania przedsiębiorców przez państwo".

"Sformułowano w niej zasadę, że podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa. Ustawa była wielokrotnie nowelizowana. Do najważniejszych zmian, istotnych z punktu prowadzenia biznesu, należało wprowadzenie możliwości zawieszenia prowadzonej działalności gospodarczej bez obowiązku płacenia w tym okresie składek na ubezpieczenie społeczne oraz od dawna postulowanego przez KPP +jednego okienka+" - podkreślił Malinowski.

Z kolei nowela kodeksu spółek handlowych z września 2008 r. - zdaniem prezydenta KPP - ułatwiła spółkom prowadzenie działalności gospodarczej dzięki m.in. zniesieniu obowiązku przekształcenia spółek cywilnych w jawne oraz obniżeniu minimalnego kapitału zakładowego w spółkach kapitałowych.

Prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce Roman Rewald ocenił, że w polskim prawodawstwie jest widoczne "dążenie do zniesienia biurokracji w sposobie prowadzenia biznesu". "Wyraża się to m.in. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, choć ciągle jest jeszcze miejsce na wiele pozytywnych zmian" - podkreślił.

"Polska jest krajem bardzo zbiurokratyzowanym, co niekoniecznie wynika ze złego prawa, a bardziej ze zwyczajów i zachowań administracji" - dodał.

Rewald ocenił, że głównymi atutami Polski są wykwalifikowani pracownicy oraz "świetna" lokalizacja między Europą Wschodnią a Zachodnią.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Spółki z Górnej Półki

Blog o spółce z o.o. i S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK