| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Niskie budżety szansą dla partnerstwa inwestycyjnego

Niskie budżety szansą dla partnerstwa inwestycyjnego

Ruszają wspólne inwestycje samorządów i przedsiębiorców prywatnych. W budżetach nie ma pieniędzy na usługi publiczne na właściwym poziomie. W 2010 roku liczba inwestycji w ramach PPP powinna znacznie się zwiększyć.

Dodaje, że planowana jest również przebudowa budynku dawnego kina Związkowiec i zaadaptowanie go na teatr Variete z widownią dla 375 widzów. Ma to kosztować około 38 mln zł.

Ważną krakowską inwestycją w formule PPP będzie też budowa mieszkań komunalnych.

- Coraz więcej instytucji publicznych, szczególnie samorządowych, zainteresowanych jest realizowaniem inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego - mówi dr Irena Herbst, prezes Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Podkreśla, że przyczyniła się do tego pozytywna zmiana klimatu wokół PPP.

- Nie ma już takiej nieufności, która powodowała, że urzędnicy obawiali się korzystać z możliwości, jakie daje PPP. Poza tym weszły też w życie nowe przepisy, przede wszystkim ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Wprowadziły one lepsze warunki prawne - mówi Irena Herbst.

Zwraca jednocześnie uwagę, że rozwój PPP staje się koniecznością, niezależnie od uwarunkowań prawnych.

Jak informuje Danuta Kamińska, do tej pory w Katowicach nie zrealizowano inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Powodem była bardzo zła, a właściwie martwa poprzednia ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym. Wręcz uniemożliwiała wykonanie jakiegokolwiek wspólnego przedsięwzięcia - mówi Danuta Kamińska. Podkreśla, że w nowej ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym nie ma już poprzednich ograniczeń.

- Jednak rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce jest nieunikniony, nawet gdyby nie było żadnej ustawy. Głównym powodem jest faktyczny brak środków publicznych i coraz większe trudności ich pozyskania w tradycyjnej formie (kredyt, emisje obligacji) w porównaniu z ogromnymi potrzebami inwestycyjnymi. Związane są one chociażby z Euro 2012 czy realizacją projektów współfinansowanych środkami unijnymi - uważa Danuta Kamińska. Jej zdaniem, należy tylko samorządom pozwolić na działanie i nie przeszkadzać.

- Chodzi o to, aby urzędnicy przy zachowaniu najwyższej staranności, działając uczciwie, zgodnie z przepisami prawa mieli również prawo do błędu gospodarczego, aby decyzje w sprawie PPP nie były dla nich jak przysłowiowe decyzje sapera na polu minowym - podkreśla Danuta Kamińska.

Natomiast Jan Machowski mówi, że projekty, które Kraków zamierza realizować w modelu PPP, będą oparte na nowej ustawie w sprawie koncesji na roboty budowlane.

- Formułę koncesji sprawdziliśmy już realizując wspomniany parking niedaleko Wawelu. Oczywiście jesteśmy otwarci także na korzystanie z nowej ustawy o PPP. Wychodzimy jednak z założenia, że ważne jest stosowanie formuły PPP, bez wględu na tryb - podkreśla Jan Machowski.

Prezes Irena Herbst podziela pogląd, że samorządy i instytucje rządowe nie dysponują wystarczającymi pieniędzmi, aby zapewnić świadczenie usług publicznych na właściwym poziomie.

- Dlatego konieczna staje się współpraca z przedsiębiorcami prywatnymi. Takie współdziałanie daje też szansę na oszczędniejsze wydatkowanie środków - przekonuje prezes Irena Herbst. Uważa, że liczba inwestycji ramach realizowanych w formie PPP wyraźnie zwiększy się w 2010 roku.

27  lutego weszła w życie nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Invado Sp. z o.o.

Producent stolarki drzwiowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK