| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zatrudnianie starszych osób jest tańsze

Zatrudnianie starszych osób jest tańsze

Firmy sfinansują wynagrodzenie chorego pracownika, który ukończył 50 lat, przez 14 dni, a nie 33 dni w roku. Od lipca przedsiębiorstwa zatrudniające starszych pracowników zyskają zwolnienie w opłacaniu części składek. Eksperci postulują skrócenie czteroletniego okresu ochronnego starszych pracowników, wskazując, że powoduje ich zwolnienia.

BARTOSZ MARCZUK

MICHALINA TOPOLEWSKA

gp@infor.pl

OPINIA

WIKTOR WOJCIECHOWSKI

FOR

Obydwa działania dotyczące aktywizacji starszych osób idą w dobrym kierunku. Statystyki pokazują, że osoby starsze częściej chorują i korzystają ze zwolnień lekarskich, dlatego skrócenie czasu, za jaki firmy finansują ich pensje, do 14 dni jest dobre. Zwolnienia ze składek do funduszy nie będą stanowić dla firmy wielkich oszczędności. Biorąc pod uwagę średnią pensję wynoszącą ok. 3 tys. zł, zaoszczędzi ona 75 zł. Te zmiany niweluje ponadto utrzymanie czteroletniego okresu ochronnego. To restrykcyjna regulacja, stanowiąca poważne ograniczenie dla pracodawców, gdy takiego pracownika nie mogą zwolnić. Brutalna prawda jest taka, że gdy pracodawca będzie miał zwolnić pracownika, który niedługo będzie podlegał okresowi albo młodszego - to wybierze pierwszego. Trzeba całkowicie zlikwidować ten okres lub przynajmniej skrócić go do dwóch lat.

HENRYK MICHAŁOWICZ

Konfederacja Pracodawców Polskich

Mamy teraz przemiany demograficzne, społeczeństwo się starzeje i te zmiany powinny zachęcić pracodawców do prowadzenia polityki zarządzania wiekiem pracowników. Osoby w wieku dojrzałym są potrzebne firmom, ponieważ mają doświadczenie, są lojalni w stosunku do firmy i wiedzę do wykorzystania przez pracodawców. Powinna też rozpocząć się dyskusja, aby pracodawcy w ogóle nie musieli płacić wynagrodzenia pracownikowi w czasie choroby, skoro i tak płaci on składkę chorobową. Niezależnie od wieku i długości z wolnienia chorobowego.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK