| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zatrudnianie starszych osób jest tańsze

Zatrudnianie starszych osób jest tańsze

Firmy sfinansują wynagrodzenie chorego pracownika, który ukończył 50 lat, przez 14 dni, a nie 33 dni w roku. Od lipca przedsiębiorstwa zatrudniające starszych pracowników zyskają zwolnienie w opłacaniu części składek. Eksperci postulują skrócenie czteroletniego okresu ochronnego starszych pracowników, wskazując, że powoduje ich zwolnienia.

- Pracodawcy pozbywają się pracowników tuż przed czteroletnim okresem ochronnym albo nie zatrudniają osób, które niedługo osiągną wiek przedemerytalny - podkreśla Zbigniew Żurek.

Wyższy zasiłek, więcej dyscypliny

Od 2010 roku wzrośnie zasiłek dla bezrobotnych. Obecnie jego podstawowa wysokość to 551,8 zł. Od nowego roku ma wynosić 717 zł w okresie pierwszych trzech miesięcy jego otrzymywania i 563 zł w okresie kolejnych miesięcy. Będzie też wypłacany maksymalnie przez 12 miesięcy.

Osoby zarejestrowane w PUP, które będą uchylać się od podjęcia pracy, szybciej stracą status bezrobotnego. Jeśli bez uzasadnionej przyczyny odmówią przyjęcia proponowanej im pracy lub nie skorzystają z oferowanej im przez urząd innej formy pomocy, przy pierwszej odmowie zostaną wyrejestrowane na 120 dni. Przy drugiej na 180 dni, a trzeciej i każdej kolejnej - na 270 dni.

Staż w firmie

Bezrobotny skierowany przez urząd pracy do przygotowania zawodowego dorosłych w miejscu pracy za każdy miesiąc takiej praktycznej nauki otrzyma stypendium szkoleniowe. Będzie ono wynosić 662 zł, czyli 120 proc. zasiłku dla bezrobotnych.

Przygotowanie takie będzie realizowane na podstawie umowy między starostą i pracodawcą lub starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową, wpisaną do rejestru prowadzonego przez wojewódzki urząd pracy. Będzie się odbywać w formie praktycznej nauki zawodu lub przyuczenia do pracy dorosłych. Praktyczna nauka zawodu potrwa od 12 do 18 miesięcy, a przyuczenie do pracy od trzech do sześciu miesięcy. Osoby bezrobotne będą uczestniczyć w zajęciach pięć dni w tygodniu, maksymalnie osiem godzin dziennie. Przez cztery dni w ciągu tygodnia mają zdobywać kwalifikacje w zakładzie pracy, a przez jeden dzień w instytucji szkoleniowej.

Stworzone też będą zachęty dla pracodawców. Starosta zrefunduje im ze środków FP wydatki poniesione na uczestnika przygotowania zawodowego dorosłych, w szczególności na materiały i surowce, eksploatację maszyn i urządzeń, odzież roboczą, posiłki regeneracyjne. Kwota refundacji wyniesie do 2 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za każdy pełny miesiąc realizacji programu. Ponadto pracodawca otrzyma jednorazową premię ze środków FP po zakończeniu przygotowania zawodowego. Wyniesie ona 400 zł za każdy miesiąc odbytej przez bezrobotnego praktyki.

Zmiany w ustawie zatrudnieniowej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

1,47 mln osób bezrobotnych jest zarejestrowanych w urzędach pracy

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK