| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zatrudnianie starszych osób jest tańsze

Zatrudnianie starszych osób jest tańsze

Firmy sfinansują wynagrodzenie chorego pracownika, który ukończył 50 lat, przez 14 dni, a nie 33 dni w roku. Od lipca przedsiębiorstwa zatrudniające starszych pracowników zyskają zwolnienie w opłacaniu części składek. Eksperci postulują skrócenie czteroletniego okresu ochronnego starszych pracowników, wskazując, że powoduje ich zwolnienia.

Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że o sposobie opłacania wynagrodzenia za czas niezdolności pracownika do pracy zdecyduje moment jej powstania. Jeśli powstała przed 1 lutego, to pracodawcę obowiązują stare przepisy. Jeśli pierwszy dzień niezdolności do pracy przypadnie tego dnia lub później, firma może skrócić do 14 dni okres wypłaty wynagrodzenia.

Firmy nie będą opłacać przez rok składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za osoby, które ukończyły 50 lat, a które zatrudnią po 30 czerwca 2009 r. Dodatkowym warunkiem uzyskania zwolnienia będzie to, że osoby takie pozostawały w ewidencji bezrobotnych przez 30 dni przed podjęciem pracy.

Firmy zyskają też całkowite zwolnienie z opłacania tych składek za pracowników, którzy ukończyli 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna). Pracodawca pobiera z pensji pracownika składki na FP w wysokości 2,45 proc. i na FGŚP - 0,1 proc. jego pensji. Firma zaoszczędzi więc około 74 zł, jeśli zatrudnia pracownika, który zarabia 3 tys. zł brutto.

- Takie zwolnienie będzie głównie zachętą dla małych firm, dla których liczy się każda, nawet najmniejsza oszczędność - ocenia Bogdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Podobnie uważa Julian Zawistowski, który wskazuje, że dla firm nie będzie to kwestia fundamentalna, bo obciążenia z tytułu tych składek stanowią niewielką część kosztów pracy.

Magdalena Pałac, dyrektor personalny grupy BSO Polska, wskazuje z kolei, że ponieważ pracownicy w wieku powyżej 50 lat stanowią 25 proc. zatrudnionych w jej firmie, wchodzące w życie zmiany są korzystne.

- Rozwiązania przyczyniające się do obniżenia dodatkowych kosztów zatrudnienia są ważne, biorąc pod uwagę obecny wysoki ich poziom - mówi Magdalena Pałac.

Eksperci i przedsiębiorcy wskazują jednak, że w ślad za wprowadzanymi zachętami rząd powinien też skrócić tzw. okres ochronny starszych pracowników. Pracodawca nie może obecnie wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeśli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

- Pracodawcy nie chcą wiązać się z pracownikiem na co najmniej cztery lata, bo nie wiedzą, czy się on sprawdzi i czy potrzebują go na tak długi czas - zauważa Mieczysław Fluder, prezes zarządu FAMAD.

Zdaniem Zbigniewa Żurka z BCC należy w ogóle zlikwidować przepis chroniący pracowników przed zwolnieniem, bo jest niekorzystny dla rynku pracy.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

GP
Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ius Cogens

Pomoc prawna z zakresu prawa administracyjnego, cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »