| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Projekt działań antykryzysowych dla firm

Projekt działań antykryzysowych dla firm

Możliwość okresowego ograniczenia czasu pracy oraz proporcjonalnego obniżenia wynagrodzenia, a także obniżenie akcyzy na energię dla wysoko energochłonnych odbiorców - to niektóre z antykryzysowych propozycji Ministerstwa Gospodarki (MG).

W ocenie ministerstwa, niezbędne są również przedsięwzięcia skierowane do obecnych już w Polsce inwestorów, które miałyby na celu wzrostáreinwestycji zysków.

We współpracy z Ministerstwem Finansów, resort Waldemara Pawlaka rozważa możliwość zwolnienia z podatku akcyzowego energii elektrycznej stosowanej w procesie elektrolizy (m.in. elektrolityczne wytwarzanie metali). Rozważa też obniżenie stawki tego podatku dla energii zużywanej przez odbiorców energochłonnych do wysokości 0,50 euro za megawatogodzinę (MWh). Obecnie stawka ta wynosi ok. 5 euro/MWh.

Proponowany przez MG program ma zmniejszyć obciążenia przedsiębiorstw, dla których koszty związane z energią elektryczną stanowią istotną część wszystkich kosztów.

MG planuje też zastąpienie podatku akcyzowego stosowanego wobec samochodów osobowych rejestracyjnym podatkiem ekologicznym związanym z emisją szkodliwych gazów oraz rodzajem paliwa lub napędu.

Resort zapowiada też usunięcie barier prawnych w realizacji liniowych inwestycji energetycznych (m.in. sieci przesyłowe - PAP). Przygotowany został zarys założeń do ustawy o inwestycjach liniowych.

"Resort przeprowadził już analizę stanu technicznego energetycznej infrastruktury przesyłowej iádystrybucyjnej, a aktualnie analizowane są przepisy stanowiące bariery wárealizacji liniowych inwestycji elektroenergetycznych oraz w zakresie przesyłu ropy naftowej, paliw płynnych i gazu ziemnego" - poinformowano w projekcie dokumentu.

Jak podał resort gospodarki, wprowadzony zostanie także system białych certyfikatów (zaświadczających o racjonalnym wykorzystaniu energii przez firmy-PAP), który ma sprzyjać wzrostowi efektywności energetycznej.

Przedsiębiorstwa sprzedające energię elektryczną, gaz i ciepło będą zobligowane do pozyskania określonej liczby certyfikatów w zależności od wielkości sprzedawanej energii. Rządowe prace legislacyjne dotyczące projektu ustawy o efektywności energetycznej powinny zostać zakończone w pierwszej połowie 2009 r.

W ocenie ministerstwa, rozwój energetyki odnawialnej (OZE) może przyczynić się do wzmocnienia kondycji firm i powstania nowych miejsc pracy. Według resortu, realizacja inwestycji w tym zakresie powinna w większym stopniu korzystać ze środków publicznych np. w formie pożyczek udzielanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

MG planuje znowelizować ustawę - Prawo energetyczne lub przygotować całkowicie odrębną ustawę o OZE i zapowiada opracowanie Programu "Innowacyjna energetyka-Rolnictwo energetyczne", który ma być przyjęty przez rząd w I połowie 2009 roku. Zakłada on, że w każdej polskiej gminie do 2020 roku powstanie jedna biogazownia wykorzystująca biomasę pochodzenia rolniczego.

MG zapowiada też przygotowanie propozycji zmian w przepisach dot. leasingu konsumenckiego. "Mimo atrakcyjności leasingu konsumenckiego nieprecyzyjne przepisy prawne, w tym podatkowe, skutecznie zniechęcają do tego typu transakcji - i klientów i leasingodawców" - napisano w projekcie.

Leasing konsumencki dotyczy osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Polega on korzystaniu np. z samochodu, którego do czasu spłacenia jego zakupu, właścicielem jest firma leasingowa.

Resort opublikował dokument na swoich stronach internetowych i liczy na przesyłanie uwag do zaprezentowanego projektu. MG podało, że materiał został przekazany do zaopiniowania członkom Komisji Trójstronnej. "Dokument ma charakter otwarty i udostępniamy go do szerokich konsultacji" - zaznacza resort.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK